
Städer / Orter
Vi har ju våra städer och orter som ligger varmt i hjärtat, där vi trivs att vara. Några av dom städer och orter som jag trivs i är:
Stockholm: Mysiga ställen som t.e.x gamla stan men stressen inne i stan kan vara jobbig ;) men jag trivs när jag är i Stockholm.
Halmstad: Utanför Halmstad vid havet och i Getinge/Slöinge trivs jag. Det är fin natur, trevliga människor och så havet förstås :)
Göteborg: Hög trivsfaktor! Förutom den dåliga luften så gillar jag Göteborg för att det är vackert, mysigt, trevliga människor, många fina restauranger bl.a. Sen gillar jag ju havet i Göteborg också. Om några veckor är det dags att åka till Götet igen :)
Gotland: Oj här trivs man med allt! Natur, platser, Visby, restauranger med färsk, god fisk. Havet! :)
Vilka städer och orter ligger dig varmt om hjärtat?
Elisabeth
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus

Ja du.Stockholm är ju nr 1 för mig.Men där kan man inte leva tyvärr.Stressen och det hårda klimatet bland människor ger ingen livskvalitet.Annars finns där hur mycket som helst att göra.Utställningar och museer,mysiga afffärer och restauranger.Och en underbart vacker stad med vatten överallt.Att ta en liten skärgårdsbåt ut med räkafton-det är så vackert.
Så jag nöjer mig med Alingsås,en mysig gammaldags stad med träkåkar från förra seklet,små gågator.Folket är dock väldigt nyfikna och helst ska man ha en "stamtavla" på generationer tillbaks.Annars är man ingen.
Göteborg ja,underbar stad med härliga omgivningar,hav.Har också ändrats med kallare klimat och hårdare attityd.där levde jag i 10 år.Men vilken puls och många goa människor.

Stockholm är nummer 1 men kan inte tänka mig att flytta tillbaka, "det var bättre förr"
Några dagar i Sthlm för att fylla upp behovet av kultur, nöjen o allmänt mys är ok.
Norrtälje, lagom stor och mysig promenadstad med sin gamla bebyggelse o vattnet.
Strängnäs, vacker liten småstad, perfekt för kärnfamiljen men inte som ensamstående, alla känner alla………
Medarbetare på Feng Shui och Indien

Höga Kusten!!! Det vackraste stället som finns. Att få vakna i stugan på sommaren och höra vattnet slå mot stranden…*suck*.. Tyvärr så har jag aldrig varit och kommer nog inte att bli nån storstadsmänniska… Sörmland är ganska fint….också skulle jag ju kunna tänka mej Österlen..
Jag åker nog hälst till Arvidsjaur, Arjeplog, Jokkmokk, Vuollerim, Sarek, Pietsjaures uppe i lapporten. Har varit från Kiruna i Norr till Ystad i Söder.
Kram FiaB

#4 Jag håller med dig, där uppe är det otroligt vackert och mysigt :) Jag är också en som reser mycket i hela Sverige och såjag har ju släkt och vänner överallt så man får uppleva väldigt många städer och orter :)
Elisabeth
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus
#5 Synd att många åker utomlands i stället för att åka genom vårat eget vackra land, för att inte glömma våra grann länder även Norge och Finland är lika vackert tycker jag.
Kram Fia

#6 Ja det finns så många vackra platser här i Norden. Vi hade en stuga i en liten by i Nord-Norge, så otroligt vackert. Bakom stugan hade vi havet och framför stugan hade vi dom stora vackra fjällen där vi vandrade en hel del :)
Elisabeth
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus
#7 Ja man får se mycket när man vandrar för att inte tala om vad man får lära sig av naturen
.
Kram Fia

Jag gillar listerlandet. Jag åker gärna längs kusten vid Hanö. Blekinges stränder är fantastiska. Jag var i stockholm i början på året, och fisst är där fint,, men jag klarar inte stressen där. Annars finns det många fina platser där. Göteborg och smögen är också fina platser jag varit på. Jag älskar också götets dialekter.. :-)
Finns många fina ställen.. 
Carpe Diem
Maria Johnsson
Reikimaster/lärare, kursledare och mässarrangör

Elisabeth,vadå åka till Göteborg.Mässa?????

Jag reser mycket utomlands.Inte för att det är vackrare men för att vi ska kunna koppla av-och vara oåtkomliga.Det är ett måste för guben,med hemvärn och företag med kontor hemma.Skulle vi åka till Lappland skulle säkert nån ringa-och då måste vi åka hem…Alltid redo…gubens måtto.

#10 Det är en mässa i Göteborg i september men det är osäkert om jag kan åka på de då jag har ett annat uppdrag samtidigt här uppe men jag ska jag åka dit i Oktober och då kommer jag och hälsar på dig också! 
Elisabeth
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus
#10 #12 Jaså, säg till vilken helg så kanske vi kan träffas o fika eller nåt! :D

#12 + #13 jättekul.

Självklart ska vi göra det!
Jag åker onsdag den 10/10 och stannar till lördag eller söndag.
Elisabeth
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus
det finns så många vackra och intressanta platser och jag har ju rest mycket som mediumi vårt underbara avlånga land…..Umeå har jag alltid tyckt om, helst på vintern…..trivs gott i Göteborg där jag bott i mer än 20 år…..Södra Vi utanför Vimmerby…en underbar trakt….jag är född där…och på samma plats där mormor och morfars hus stod var det en galgbacke, fint att vara född på en sådan…men efter ett tag blev det en marknadsplats…platser har en otrolig energi och havet, bokskogar och eklundar för mig iväg till "gudinna vet var" när jag väl har tillgång att vara där….

Lysekil säger jag bara….åååh..älskar den stan..återkommer varje sommar med ett undantag i år….skulle kunna tänka mig att flytta dit..älskar havet..lukten av havet den friska vinden m.m.
Hälsn. Eva
Jag älskar gamla stan i sthl.
strängnes otroligt mysigt kan sitta och dricka caffe latte i timmar där ska dit nästa sommar igen
Avesta otroligt snygga människor (tänker på ett par ögon där ibland)
Sundsvall, älskar fika stället pallas där
Junsele det är något magiskt Min första kyss det var ja..*ler
mandal i norge vilken underbar strand flera mil efter havet
Hakkås , jämtland mmm bada i stor sjön.
Eskilstuna j'tte mystiga vänner och mysiga
ja gud finns så många ställen som jag gillar
vill gjärna åka på fler

Helsingfors, "då kommer jag hem". Habblingbo på Gotland älskar luften där…närheten till havet osv.

Städer och andra platser. Karlskrona med sin underbara skärgård. Strosa i Gamla stan, Sthlm, inte alls fel. Hammarland på Åland, Nuutajärvi i Finland.
Platser där jag fyller på energi för att orka vidare i jobbiga situationer, havet gärna med ett piskande regn och energifyllda vågor som slår mot klipporna. Skogen och dess viskande tal och dofte.(Kanske lite OT)

Om man oxå får säga länder så ligger Turkiet mig varmt om hjärtat,där har jag levt några trevliga liv,där kommer jag hem..

Skåne -> Trelleborg; En helmysig liten stad som jag trivs väldigt mycket i ^^ Knappt några brott här och man känner sig faktiskt ganska säker här. Alla är jättetrevliga och så ligger ju Trelleborg i sköna Skåne ;)

Uch jag avskyr stockholm, och stora städer över huvud taget
jag kan inte komma på nåt speciellt ställe här i sverige som jag dras till, däremot älskar jag skottland och irland, har aldrig varit där men dras dit väldigt! (Flygrädd så det är inte på tal om att åka) jag älskar att se tv serier därifrån 
#23 Ja jag är inte heller någon storstadsmänniska. Bodde i S-holm i fem år efter skolan och det räckte.
Västkusten - Falkenberg: litet och mysigt. Ostkusten: Kalmar - gammal kulturstad. Fjällen förstås; Hemavan, Stora Blåsjön, Jorm. Havet - Höga Kusten strax nedanför mitt hem. Skogen - hela Sveriges inland. :) Sverige är fantastiskt! 
"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."

ja ni..villken stad…svårt..men fick en liten biltur med morsan i strängnäs innan vi styrde nosen till avesta..så strängnäs blir ett ställe som jag kommer att vilja se..små gränder små gator…gulliga hus..fin utsikt över vattnet…så morsan…jag kommer framöver på en kopp fika och ser över er stad..kram

#25 Det gör du rätt i drutten! Jag har bott i Mariefred och både Strängnäs och Mariefred är underbart fina platser, speciellt på sommaren :)
Elisabeth
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus

ja du elisabeth…man har ju bara passerat stängnäs…har ju aldrig varit inne i själva kärnan..men det jag ha se var underbart..vackert..fick en skön känsla i kroppen…stan var som minatyr….så det blir en resa dit..vålgästa morsan..dricka kaffe på hennes stora altan…det är ju bara 100 meter från tåget…men tar bilen ditt…här i K-holm är det kallt på morgon..7 grader…så börjar hösten…men jag har ju värme att se fram mot…hur är det uppe i norrland…kram

#27 Här har vi vackert väder med strålande solsken idag men kylan är här också, när Robin gick till skolan kl 8.00 var det 5 grader.
Elisabeth
Medarbetare på Övernaturligt iFokus, Sajtvärd på Gravid iFokus

Städer och orter.. Jag har nog fastnat för västra Sverige
Med Göteborg och Skaraborg där jag bor nu..
Skaraborg har mycke intressant historia och närheten
till Väneren med vacker natur.. Har även varigt uppe i
Norrland en del Vilhelmina, Tärnaby o s v .. Jätte fint
där uppe med fjällen, fast man kan få lite panik första
gången.. med att man har typ 30 mil till närmaste
sjukhus o s v..
Även Skåne har en heldel jätte fina
natur ställen utefter kusten..
/RL

Hej Tinnie!
Såg att du skrev om Nuutajärvi i Finland, har bott där så jag är nyfiken på om du också bott där?
Orust på västkusten, där trivs jag som fisken i vattnet :)
Överhuvudtaget västkusten, det finns så många pittoreska fina ställen, och havet..
Gotland skulle jag vilja åka till nu som vuxen, var där mycket som barn
Luleå är fint, har besökt min bror/familj där
Dalarna är jag spänd på att få se när jag skall hälsa på min vän Carin.S framigenom
Många ställen jag skulle vilja se i vårt vackra land..
Tromsö absolut! Min mamma är född där, det går inte att beskriva hur vackert det är där! Vi har bla. bilat dit upp när vi växte upp så då såg man en hel del av vårt land

#32 Helt medhåll. Dalsland måste vara vackrast i Sverige. 
Nejdå, skojar bara. Hela Sverige är vackert, alla landskap har ju sin charm. Men Dalsland kommer alltid att vara i mitt hjärta, är ju uppvuxen där. :) Och ja, det är otroligt vackert där…


Ja dom bilderna är tagna 2 mil ifrån mig då,,(;
Så jag kan bara hålla med här är det bara bäst,,
Jaså, bor du i Dalsland också? En bild kommer från mig… Håverud eller Upperud är det. :)

Vackraste platsen för mig är där jag bor.

Jag har två favoriter:
Strängnäs: Min älskade hemstad. Oerhört vacker på sommaren, lugn och fridsam på vintern. Mycket historia, spökerier och alla mina nära och kära på bekvämt avstånd.
Mora By, Eskilstuna: Min oas, mitt lugn, min barndom, min trygghet. Sörmländsk landsbygd när den är som bäst.
Stockholm förstås.. e ju en favis. Jag är född å uppvuxen i den stan å har bott lite här å där i sveriges avlånga land. Från Kiruna till Göteborg. Alla platser har sin tjusning.. Hamnar alltid tebax till sthlm. Bodde ett tag i Visby… när jag var liten å där känner jag mig hemma på något konstigt sätt. Så den stan älskar jag. Fast.. hela Gotland är underbart. Men även ( om man nu kan ta en stad utomlands?).. New York tycker jag väldigt mycket om å Palmas (Mallorca )där jag oxå bott) Gamla stan.
Men nu e det här… där jag bor nu. (20 min med bil till sthlm) ..Häringe/Landfjärden natur.. hav. osv Jag hoppas jag aldrig behöver flytta.
Hmmm *s* vilken vagabond jag e/varit *skojar*

Vänersborg och Toronto.
Vänersborg för lugnet och hemmakänslan och Toronto för livet och den otroliga mix av personer och kulturer du möter
www.freewebs.com/gypsymice/
http://pehpsii.blogspot.com/

_Det var några här som också har bott i Strängnäs. Det är en riktigt vacker sommarstad. Synd bara att dom har byggt inne i stan. Det var vackrare på 80-talet.
Göteborg är absoluta favoritstaden för mig. Härliga människor, underbar atmosfär, havet etc.
Hemstaden Stockholm är ju helt underbart vacker på sommaren. Inte lika roligt på hösten och vintern.
Sen har vi ju alla kuststäder utmed norra delen av landet, vilken natur.
Bollnäs ligger mig varmt om hjärtat där ju dottern och barnbarnet bor. Har ju också bott där, underbar natur, härliga naturliga människor.
_

#41 Har du bott i Strängnäs? Jag håller med dig om byggnationerna här! Man borde väl kunna bygga nytt i gammal stil, så det passar stadsbilden. Men jag är en bakåtsträvare ibland. Det är väl kanske dags för nytänkande, ny arkitektur osv… Men jag gillar det inte!
Jag säger bara Älskade gamla Uppsala! Här känner jag mig riktigt hemma 

Mina föräldrar och min lillebror bodde i Strängnäs på 80-talet, brodern bor kvar där. Själv flyttade jag dit när O`Henrys öppnade. Arbetade där som servitris, kanske du var där och dansade eller åt? Vi var en del på Rogges och sen fanns det ett disco, kommer inte ihåg namnet på det, men det var där alla militärer var, hahahaha. Det var en roligt tid!

# 44 O´Henrys är jag lite för ung för tror jag. Men jag gick på "Centurion" i Mässhallen några år senare. Discot med militärerna hette nog Night Life. Det finns idag kvar men heter Oliwer Twist. Låter ju som en pub med anor. Sanningen är att det är ett riktigt rackigt hak som spelar Sweet home Alabama för asfulla exraggare.
O´Henrys blev för några år sedan Hotell Mälarblick som ägdes av Jehovas vittnen. Nu är det sålt och det ska väl bli "vanligt hotell". Nu i sommar har dom varjefall kört "Bryggdans" precis som förr.
Kram
Åkersberga!! Hemma tryggt å säkert…
Backe i Jämtland.. hat-kärlek … otroligt fint… men för känsligt nu…

Jag har inte hittat ngt ställe i Sverige ännu som känns hemma. Dock har jag en känsla av att den dagen jag kommer till Mora eller Orsa, då kommer det!
Däremot har jag kännt mig hemma i Cairo. Jag hatar storstäder egentligen men där vara allt så självklart. För att inte tala om Grönlands huvustad, Nuuk. Kan man känna sig mer hemma när man har 2 min till havet (nästan var man än befinner sig) med isberg och simmande valar, vackra och "rena" berg, ren luft, lite människor och bilar…….? O såklart wienerbröd med choklad på ;-)