Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etikettmeditation
Läst 746 ggr
kath
0

Mantran

Är det många av er som har ett mantra tex. när ni mediterar. Vad är egentligen ett mantra? Är det ett ord eller en mening man upprepar. Ni som har ett mantra, hur har ni fått till er det?

Är nyfiken på det för jag skall på Meditation till en munk idag och efter/under meditationen skall man använda "sitt mantra" vilket jag då inte har Fundersam

Help! :)

Tacksam för svar please :)

rosmarin90
0
#1

Hej kath

Du får säkert ett mantra av munken. Jag har lärt mig både TM och vedisk Meditation och har då fått mantran. Sanskritord helt enkelt. Ett klassisk mantra är om som uttalla a-u-m vilket vem som helst kan testa.

Berätta hur det gick hos munken sen.

ljus Rose

Tuva-Lena
0
#2

Jag tror att du kommer att tilldelas ett mantra av honom - ett som passar dig. När jag lärde mig TM så fick alla deltagare ett personligt mantra, och jag använder det än idag trots att det är 30 år sen jag lärde mig. Glad

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."