Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etiketter: andarspöken
Läst 980 ggr
simon95
3

Besökare i huset?

Hej! Har funderingar på om vi har fått besökare hos oss?! Vi är en familj med äldre barn och vi har bott i huset i 15 år, finns ingen direkt händelse i huset som kan förklara det som händer nu. Sedan ett par veckor tillbaka så har ljud och dofter blivit påtagliga i huset, jag kan vakna av oljud som om möbler flyttas runt, men alla sover. Sladdar till elektronik dras ur, knarrande golv som om någon går runt sängen. Dofter som om brasan i öppna spisen är igång på olika platser i huset, alla i familjen har hört vid olika tillfällen. Våra två katter har plötsligt börjat skrika utan anledning och påkalla mycket uppmärksamhet. Jag vill också säga att jag är väldigt rädd för det andliga och vill undvika då dottern hade stora problem med detta som liten, och även jag som liten, men nu är jag inte ett dugg rädd, kan bara konstatera att det låter runt oss. Om det här fortsätter vill man ju gärna veta vad det handlar om egentligen, några tips vad vi kan hitta på? Nina

Nirvana_Ophelia
3
#1

Inte ouijabräde, det öppnar portaler för fler andar att ta sig igenom.

Men gärna bränna rökelse och salvia och ringa ett medium…men om

andarna är välkomna och ni inte rädda för det mer och ni är mottagliga, kanske inte behöver göra någonting? Vet inte men det tror jag. Försök med att säga det här är vårt hus, var snäll och lämna oss i fred! Men låt inte arg. Försök att prata med anden, fråga vad den vill. Och om du ser spöket, bli inte rädd. Rädsla ger spöket energi.

Huygens
3
#2

#0 Du skrev: "Jag vill också säga att jag är väldigt rädd för det andliga och vill undvika då dottern hade stora problem med detta som liten, och även jag som liten, men nu är jag inte ett dugg rädd, kan bara konstatera att det låter runt oss."

Det låter dubbelt. Har du någon du kan diskutera saken med som kan ta dina uppgifter på rätt sätt?

simon95
3
#3

Ja, det kanske låter dubbelt, men har tidigare haft mycket negativa mediala erfarenheter vilket gjort mig mycket ödmjuk inför det andliga, och mycket stor respekt, och ja, har haft stöd i samband med detta. Därför ser jag mig som rädd och blir nu förvånad över att inte händelserna skrämmer mig, vill mer veta vad som händer och om det faktiskt är något :)

Huygens
3
#4

#3 Du undrar vad man kan hitta på. Jag antar att du vill få reda på vad som händer i huset. Om vi antar att det är en andekontakt, kan du göra något själv, men det är inte helt enkelt.

Jag har provat att några dagar, minst en dag i förväg sagt att jag vill prata med anden eller någon som kan hjälpa mej med anden. Då har jag förutsatt att det är en enda persons närvaro. Sedan kanske jag tar en lugn stund, upp emot en timme och sätter eller lägger mej med stängda ögon och försöker visualisera något t ex rummet eller huset och se om jag "ser" något. Hur jag sedan gjort är en gåta, har ofta inte någon plan, utan känner mej fram förutsättningslöst, försöker prata, ställa frågor.

Om någon verkat fastnat i en "mellanvärld" har jag uppmuntrande sagt åt personen att se sej om efter gamla vänner.

pirri17
3
#5

Just precis så gör jag också spontant och det bara kommer!

Brunett