Borttappat-Tråden
Borttappat-Tråden
Om ni inte fått svar i den gamla tråden så ställ frågan igen här!
Gamla tråden här:
http://overnaturligt.ifokus.se/discussions/51ec3337ce12c4019900050f-borttappat-traden
För er som söker ett bortsprunget djur eller något annat, så ber vi er lägga er fråga i den här tråden - men det gäller inte försvunna människor, det är oetiskt att känna in andra människor utan deras tillåtelse och sådana frågor tas bort direkt. Vi lämnar inga garantier för att ni får hjälp, men vi vill ge en möjlighet till både tränande medium och andra som vill hjälpa till.
Kom ihåg att lämna feedback när någon har tagit sig an er fråga!
Lycka till!!
(Tänk på att de som tar sig tiden till att söka efter borttappade saker gör detta på sin fritid. Vi är tacksamma för ert engagemang!)

BÅda mina småsystrar har tappat bort sina glasögon ett par är röda pch det är Hello Kitty på det andra paret är gröna och jag TROR (är inte säker) det är dinosaurier på dom
~Sajtvärd på Disney ifokus och Leopardgecko ifokus~
*Medarbetare på Akvariefisk ifokus
Jag skrev i förra tråden innan den låstes, så jag tar de en gång till här: Jag har i onsdags eller torsdags förra veckan förlagt min nyckelknippa med åtminstone 4 hemmanycklar av olika modeller, en bilnyckel (Mazda av nyare modell som man flippar in själva nyckeln i dosan) samt att det är en ljusblått bonuskort från Clas Ohlson fäst i nyckelringen. Kan någon se var jag ska fortsätta mitt sökande?
Hej! Jag har tappat bort min lillfingerring som jag fått av min farmor. Det är ett västerbottenssmycke och är i silver. Skulle bli väldigt glad om jag hittade den! Så om någon kan hjälpa mig hitta den vore det oerhört snällt 🙂
Jag skrev i den andra tråden, testar även här . I Fredags använde jag min svarta bankdosa frn swedbank. efter att jag använt den gick jag runt med den i handen och sedan minns jag att jag la den på ett ställe där jag tänkte att hade jag inte vetat att jag lagt den här så hade jag aldrig hittat den. . jag har nu letat helt förtvivlat sen i fredags börjar få panik då jag inte komme åt mina pengar :/ någon som kan se vart jag borde fortsätta mit sökande ??? Med vänlig hälsning,
#128 av monstermash
"Fick nyligen hemskickat mitt busskort, men det är borta… Någon aning om vart det kan vara? :("
Okey, så det verkar som att det finns vid en lampa. Som är ljusblå ovanpå och brunaktig under, vågig på något vis, avlång, de två delarna ligger på varandra. En klar glödlampa inuti.
Maikailoa.
#5 av lilla_mini
"Jag skrev i den andra tråden, testar även här . I Fredags använde jag min svarta bankdosa frn swedbank."
Okey, du ska leta intill ett par korta rör som går i rät vinkel, det är två eller fler, men långt isär. Dom går up, kanske från en bänk, och sedan åt sidan direkt, och där sitter det något kantigt föremål.
Förmodligen vitt.
"Jag skrev i förra tråden innan den låstes, så jag tar de en gång till här:
Jag har i onsdags eller torsdags förra veckan förlagt min nyckelknippa med åtminstone 4 hemmanycklar"
Känns närmast som ett badrum.
På väggen sitter det en liten knapp med en ståltråd i, där det hänger något i tyg, skulle kunna vara en handduk, men troligtvis något annat.
Det rör sig även om två vita, långa, smala, parallella linjer som slutar längst ner i trekanter. Något mönster kanske.
Hej, Jo det är så att jag råkat tappa bort min pappas extanycklar och jag letat överallt och jag vågar knappt berätta att dom är borta. Skulle någon av er kunna hjälpa mig så skulle det glädja mig enormt mycket. Det är två nycklar på en ring. En nyckel är en vanlig nyckel och den andra nyckeln ser ut att gå till ett stort kejdjelås till moped eller motorcykel. På nyckelknippan sitter också en rosa bricka som det står ankan på. Tack på förhand
Hej!
Det är så att jag brukade ha en liten anteckningsbok där jag skrev ner tankar och inspiration till sångtexter och liknande. Jag vet inte om jag kanske slängde den när jag storstädade eller om jag bara lagt den på något dumt ställe. Skulle väldigt gärna vilja hitta den om det inte är så att den åkte i soporna.
Boken är brun med ränder och någon blomma. Ränderna och blomman var inte tryckta i någon färg utan det var mer att de var pressade på så det gick inåt där de var. Jag minns även att jag målat med en bläckpenna i linjerna av blomman. Boken är liten med gummiband som håller den stängd.
Någon som kan hjälpa mig?
Tack på förhand.

Jag hittade min väska idag när jag städade :) Den låg inne i en av mina garderober, intryckt längst in bakom en necessär x)
Hej! Jag skulle bli otroligt glad om jag kunde få hjälp med att hitta mitt borttappade halsband. Det är ett lite längre silverhalsband med tre stycken berlocker på: en änglavinge, ett hjärta och bokstaven L. Vi bygger ut hemma i vårt hus och jag tror att halsbandet kommit bort i samband med detta. Just nu bor jag hos min mamma i hennes hus och jag minns inte om jag haft med det hit. Halsbandet betyder mycket för mig så jag saknar det verkligen! Tack på förhand, mvh Linn
# 13 Titta i någon sminkväska el dyl.
Majlar: Tack för tipset, tycker mig ha letat i alla tänkbara väskor utan resultat :( Har även en smal guldkedja som försvunnit i samma veva och jag vet inte om jag kan ha lagt undan dom tillsammans ..
Hej! Jag är ny här och hoppas att någon kan hjälpa mig att hitta min dotters alldeles nya läsglasögon som hon fick förra veckan för att lindra sin huvudvärk.
Det är svarta plastbågar.
Känns som vi letat i hela huset och hon tror inte att de kan vara någon annanstans. Tack på förhand!
Hej! Jag sitter här hemma och gråter då jag lyckats tappa min förlovningsring. Jag hade den senast i lördags och tog av mig den då jag skulle baka, men jag är nästan säker på att jag satte på mig den efteråt. Upptäckte att den var borta i söndagsmorse. Rent logiskt så trodde jag att jag hade tappat den i sängen men har rivit upp sängen flera gånger nu och hittar den inte! Ringen är av rostfrittstål och har fyra stenar i sig. I den står det Christer 2011. Skulle bli så glad om någon kunde hjälpa mig! Tack på förhand! /Linda.
Vill tacka
Maikailoa
för engagemanget i förra tråden. Tyvärr är kalendern inte återfunnen.
/Karolina "zappza"
Hej! Jag kan inte förstå vart mitt fina svarta bluetooth headset till mobilen tagit vägen. Jaw bone companion heter det och är svart och litet. Min man har ett nästan likadant fast mitt är smalare. Jag fick det i julklapp och önskar så att jag ska kunna återfinna det då det är mycket värdefullt både personligt och ekonomiskt. Vore stort om jag fick vägledning här. Tack på förhand!
"Hej,
Jo det är så att jag råkat tappa bort min pappas extanycklar "
Förefaller kunna ligga emellan två plåtskåp, ett under, lite bredare, och ett över, med mellanrum emellan. Därpå ligger ett runt och platt föremål med ett snöre/rem.
Maikailoa.
edit [osäker på det där, troligtvis blev det en störning]
#21 Det är inget jag kan säga att jag känner igen :( Attans.
"Hej! Jag skulle bli otroligt glad om jag kunde få hjälp med att hitta mitt borttappade halsband."
Verkar för mig som att det finns där väggen går in en bit och där är en kant, som en bordsskiva, fast kort. Utanför skall det finnas några (tre) ljusa knappar, i rad, som på något vis påminner om knappar i en rock. Och innåt, mot de inre väggen är det en mörkgrå yta, med mörka linjer på.
Maikailoa.
Hej, gör ett tappert försök att få hjälp att hitta mitt guldhalsband som varit borta sen december 2009.. Finns det någonstans? Kan ni även pricka in historien bakom det och vad det är för typ av halsband skulle det vara jätte spännande! Tack på förhand, :)
#24 Lägg din önskan om avläsning av halsbandet i Avläsning/Vägledningstråden istället, här är det bara borttappat som gäller 😉
Oki, bara att strunta i det sista jag skrev då! :)
Hej jag har tappat bort min silver ring. Ringen är bred och märlet efva attling. De står from here to eternity. (Kanske lite fel stavat) jag har letat över allt hittar den inte. Har två bus katter börjar tro att de kanske har gjort mått. Hoppas att nån kan hjälpa mig. Bor på två plan i ett gammal t hus med stor altan. Om de är till nån hjälp. Tack ulrika
jag har tappat bort mig själv :(
What we think, We become
nej. min kompis skrev :(
What we think, We become
Hej,
jag hade med min fina svarta sommarkappa ut på ett dansställe i helgen. Jag la av mig den på en stol när jag dansade. När de stängde var den borta. Jag har glömt den förr men då har den hittat tillbaka till mig. Har någon kanske tagit den eller har den hamnat i någon buske eller bakom någon stol. Jag älskar verkligen denna kappa, den är speciell och second hand, finns ingen likadan. Hade varit tacksam för all hjälp
Jag har någon gång under förra helgen tappat bort min väns nycklar. Jag vågar inte säga det till henne och måste hitta dom så snabbt som möjligt. Var kan dom vara? Har varit hemma hos min halvsyster i helgen, men trots att dom letar tycks dom inte vara där. Är dom kanske hos henne ändå? Eller ligger dom hemma? Eller har jag, oh hemska tanke, tappat dom ute? Det har hänt ibland att saker varit försvunna och sen dykt upp på ställen där jag letat flera gånger. Som t.ex. när nästan allt jag hade i väskan försvann och dök upp på köksbordet, där jag lagar mat dagligen, flera veckor senare. Eller när soprumsnycklarna försvann och sen dök upp i nyckelfacket trots att jag hade vänta ut och in på hela väskan i jakt på dom. Min kompis säger att det är troll som gömmer dom för mina ögon. Kan det vara så? Är det kanske det som hänt min väns nycklar? Jag brukar normalt ha dom i vad jag kallar "nyckelfacket" på min väska. Men har grävt igenom hela väskan utan att hitta dom. Det är en grön bricka på dom och en normal hemmanyckel. Sen är det en avlång nyckel som mer ut som en kort liten metallstång med plattor längst ut. Jag måste hitta dessa nycklar så fort som möjligt, får hon reda på att jag tappat dom blir hon hysterisk… :(
//Lamina
Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?
16 av amazonkvinna
"Hej! Jag är ny här och hoppas att någon kan hjälpa mig att hitta min dotters alldeles nya läsglasögon"
Vad jag kan se så finns dom vid något som är svart och rullar i en spiral, som ett tjockt rep; förmodligen två sådana som möts i mitten; och sedan är där en klar ljusblå vätska, liknande vatten; som om de kan ligga delvis ner i vätskan.
Maikailoa.
"min förlovningsring. "
En stans där man sitter, intill eller på glas kanske, och där finns. alternativt har man på sig, ett naturvitt tyg med brunt mönster på.
Och ser man ner bredvid sig, till höger, är där som en rektangulär form, möjligtvis med handtag i var ände, och ett stort stjärnmönster i mitten.
Maikailoa.
Jag är så otroligt tacksam! Hittade ringen i min morgonrock som är brun med vitt tyg i. Tusen tack! Har dock ingen aning om hur den hamnade där då jag inte har använt det på ett tag, men jag kom å tänka på den med tanke på det du skrev. Tack igen! /Linda. Ljonsson86@gmail.com
Tack för ditt svar Maikailoa. Tyvärr har jag inte hittat mitt head set. Jag har brukat lägga det på kylskåpet där jag har en halvklotrund kåsa i trä som du kanske såg men tyvärr finns inte mitt head set varken på bakom eller under kylen. Hälsningar #19 Nidasus
Snälla hjälp skrev förrut. Tappat min silver ring. Står frm here to eternity. Det är nya riing vi har bytt ut vårs vigselringar. Snälla jag är tacksam om ni vill försöka. Tack ulrika
Hej! :)
Jag har tre borttappade saker som jag funderat över en längre tid.
1: Ett halsband som jag fick när jag var ca 6-7 år. Det var en sjöhäst i genomskinlig plast, tror att det skiftade lite i färgerna, regnbågsaktigt, denna satt i ett typ nylånband som gick i regnbågsfärger. Sist jag kan minnas att jag hade det var nere i källaren där vi bodde. Jag letade och undrade i många många år. Har fortfarande inte kunnat släppa det då det var ett mycket saknat halsband. Förstår ju att halsbandet aldrig kommer att återfinnas, men är lite nyfiken på om det går att känna av någonting.
2: Ett timglas som stod i bagarstugan tillhörande den gård jag växte upp på i södra Dalarna. Det var en träställning med tre timglas, ett med blå sand, ett med rosa sand och jag tror att det sista hade gul sand. Jag undrar över om det kom med då vi flyttade till Halland 2001. Isåfall borde det finnas i uthuset bland en massa andra lådor. Därinne finns även en våningssäng i trä och dykarutrustning. Huset är i korsvirke och målat svart och vitt. Kan det finnas där?
3: En silverring som jag förlorade 2006 när jag var i Thompson, MB, Kanada. Den hade kvadratiska mönster på sidorna och i mitten en lila kvadratisk sten, tror det var en ametist. Ringen var en present jag fick när jag var ca 6-7 år. Undrar mest om den ligger någonstans eller om någon har hittat den.
Det var alltså ett tag sedan dessa saker kom bort. Är helt på det klara med att det kanske inte går att känna av dessa föremål, men vill ändå gärna ge dem ett försök. Timglaset har jag ju fortfarande lite hopp om att hitta.
Tack på förhand! :)
Hej! Min katt är 7 månader och heter Sälen. För 3 dagar sen följde han med mig till buss hålplatsen, han har aldrig gått så långt förut. Eller det är väl inte så jätte långt, ca 100 m från vårdat hus. Men han har bara varit på våran tomt förut. Han är inte rädd för något alls och jag fick stoppa en bil för att han inte skulle köra på min lilla kisse. Men han kom aldrig tillbaka efter det! Jag mår jätte dåligt att jag inte gick tillbaka med han.. Men då hade jag missat bussen och jag trodde han skulle hitta hem. snälla kan någon hjälpa mig att hitta han? Jag och min mamma har letat överallt och ropat på han i 3 dagar. Jag har sagt till några kompisar i området att hålla koll om dom ser han, men ingen har sett han. Jag känner på mig att det är något dåligt som hänt.. brukar kunna känna av sånt väldigt bra. Känns inte som om han bara ville ut och utforska världen. Är jätte orolig!
xoxo Felicia
Hej! Jag behöver hjälp att hitta en flyttlåda med alla mina pudelstatyer. Jag har letat men hittar den inte. Det är statyer som jag köpt eller fått som gåvor. De betyder väldigt mycket för mig. Så snälla hjälp mig.
Har tappat mitt armband i röd o vitguld. Tacksam för om någon kan ge mig vidare tips på var jag letar eller om jag aldrig kommer att finna det
Var rädda om varandra
Hej maikailoa har letat överallt. Hittar inte ringen. Tack aatt du försökte. Om du kan se nån mer eller vill ha en bild . TACK Ulrika
Hej! Behöver hjälp att hitta min förlovningsring.. Den har nog varit borta i 1-2 månader men så jag bara har på den under helgen kan det vara längre. Jag är en slarvig människa men tycker jag brukar ha ordning i mitt kaos men kan inte hitta den. Det är en ring i titan med en rad med stenar i mitten. Inuti står det Tommy och vårat datum. Eftersom det var jag som friade så vill inte min kille att vi köper nån ny ring för det var den jag friade med.. Väldigt tacksam för svar :) Tack på förhand.
Hej! För två dagar sen var jag på ett lekland med mina barn. Där blev jag av med min jacka :( Stället skulle snart stängas för dagen och jag skulle hämta mitt barn medan jag höll i mitt andra barn. Jackan befann sig på ett bord vad jag minns och när jag kom tillbaka så fanns den inte kvar. I jackan fanns min mobiltelefon (Vit Iphone 4s) och lite pengar. Jackan är tunn, svart och lång. Den låg ihopvikt.
Hade verkligen uppskattat hjälp! Tack på förhand.
Hej. Min brors bilnyckel försvann i samband med att våra barn var där på besök. Var finns de?
Hej. Min son har tappat bort ett spel till xbox360, disney infinity.
Den försvann för ungefär en vecka sen.
Hoppas nån kan hjälpa mig! Tack på förhand!
"Har tappat mitt armband i röd o vitguld."
Får upp något svårtolkat, känslan är trä, och någon mindre konstruktion, (som ett diskställ i trä), och så är där en cylinder på sidan, alternativt att där står ett glas, och det verkar som att det står snett uppåt.
Även är där något som är mörk grönt metallic.
Maikailoa.
#53 Tack så mycket för att du tog dig tid Maikailoa!
Jag är just nu inte klok på vad det kan ha varit det fallit ner i, men nu har jag någonting att gå på i alla fall. Jag bodde ju på en stor bondgård då så det kan ha funnits många ställen där jag har kunnat tappa det. Dock har jag alltid haft en bestämt känsla av att det var nere i vår källare. Ska fundera vidare på detta! :)
Hej! Snälla är det någon som kan se var min bankdosa är?? :( akut med räkningar som ska betalas in!
maikailoa Tack för din hjälp med att de vart min mans nyckelknippa är. Dina ledtrådar stämmer bra in på vår miljö i hemmet och även en yta på min mans kontor. Men har letat och letat men hittar dem inte. Snälla hjälp oss med fler ledtrådar på var vi hitta nycklarna. Det är en nyckelknippa med 10-15 nycklar, en svart dosa hänger också på nyckelknippan. Tack på förhand.
Tack snälla
Du skrev.
Får upp något svårtolkat, känslan är trä, och någon mindre konstruktion, (som ett diskställ i trä), och så är där en cylinder på sidan, alternativt att där står ett glas, och det verkar som att det står snett uppåt.
Även är där något som är mörk grönt metallic.
Inget jag känner igen. Men det kan komma när jag minst anar.
Tack för att Du ger mig nått att gå på. Jag skulle bli så himla glad o tacksam om jag finner det.
Var rädda om varandra
Hej, jag skulle gärna ha hjälp med vart mina extranycklar tagit vägen. Sist jag minns att jag såg dem fick jag dem av en kompis och jag la dem sen på hatthyllan. Detta är 2 år sedan. Det är en vanlig nyckelring med en nyckel och en bricka för att låsa upp porten. Jag har letat överallt efter dem, men det vore bra om jag kunde hitta dem snart. Tacksam för hjälp.
Hälsningar Malin <3
Medarbetare på Marsvin ifokus
Min hemsida
Hej hopp!
Finns det någon som skulle kunna hjälpa mig?
Jag har varit en "slarver" och tappat bort min laddare för batteriet till systemkameran. Känns som att jag letat som en tok, kan inte hitta den. Och om jag kunde få lite hjälp så vore det underbart.
Tack på förhand! ❤️
Kramar till allihop! 🤗
Min systers telefon är borttappad. Det är en Nokia 97 och hon hade den senast i skolan i förrgår (tisdag 24.9) Skulle uppskatta om någon kunde ta sig tid att försöka få fram nåt om var den kunde vara!
Lägger in en bild ännu på en likadan telefon ifall det hjälper, på bilden är altså inte hennes telefon.
Hej! Vet inte om några frågor e för dumma för att nu e det så att jag köpte nytt löshår och de löshåret jag hade precis innan e super fräscht men nu hittar jag inte de över huvudtaget och måste ha det snarast, det e i färgen ljusbrun, lyser i lite guldigt. De löshåret e äkta hår och kostade mig en del pengar. Skulle vara guld värt att få ett svar som kan leda så jag hittar det. Tack på förhand, med vänlig hälsning!
Till Maikailoa!
Ang # 16 min dotters borttappade glasögon och ditt svar i # 32 som löd:
"Vad jag kan se så finns dom vid något som är svart och rullar i en spiral, som ett tjockt rep; förmodligen två sådana som möts i mitten; och sedan är där en klar ljusblå vätska, liknande vatten; som om de kan ligga delvis ner i vätskan."
Min dotter hittade idag glasögonen i en garderob under en trappa. Hon hade hängt glasögonen i en tygpåse där vi förvarar plastpåsar. Tygpåsen hänger i "flätade" eller spiralformade trådar som möts i mitten. Så just den delen stämmer ju väldigt väl med du skrev. :-)
Jag kan berätta att jag faktiskt letade i en annan garderob utifrån din beskrivning. Jag trodde de kunde finnas i ljusblå jympapåse som har två svarta tjockare "repaktiga" snören. Ganska lik påsen som de hittades vid.
Tack för att du tog dig tid att svara!
Till Maikailoa!
Ang # 16 min dotters borttappade glasögon och ditt svar i # 32 som löd
Någon klar ljusblå vätska fanns inte. Men min dotter hade bytt batterier till en lampa som har ett ljusblått sken… Det var bl.a. därför hon hade varit i garderoben. :)
#45 Tack för hjälpen. Jag har nu hittat nycklarna. Dom låg, tillsammans med lite annat smått och gott, inne i den ljuslila stoppningen på min handväska. :o
//Lamina
Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?
Har letat som en galning överallt efter en handkontroll till min nya dvdspelare.
För ca en månad sen så fick jag skicka tillbaka dvdn då den var trasig. Jag vet att vi inte skickade med kontrollen dit. Då dvdn beställdes i min pappas namn så skickades dvdn tillbaka därifrån.
Jag har letat igenom hela min lägenhet, å mina föräldrar har letat hos sig och vi har kollat i alla bilar.
Jag kan verkligen inte komma ihåg vart jag kan ha lagt den, om jag glömde den där, var i så fall? Har jag tappat den?
Det är en svart kontroll i märket lg, ca 2 dm lång. Jag har två liknande kontroller redan hemma i en vit kontrollficka på soffan.
Kan ni hjälpa mig att hitta den? Jättetacksam för svar!
Hej. Jag har tappat bort ett par röda rubinörhängen metal guldplätterade. Har ärvt dem utav min farmor som nu är bortgången. Fick dem på min 30 års dag. De betyder oerhört mycket för mig. Jag är så ledsen och förtvivlad nu. Har vänt upp och ned på mitt hem utan resultat. Med vänlig hälsning L
"Hej! Behöver hjälp att hitta min förlovningsring.."
Ja, den ska finnas någonstans där ni har en mindre mörkgrå platta med ett fäste som man tydligen kan trycka fast över en stång, alternative över en flaskhals; så då sitter den där, en liten bit ut, och går ner; platt grå och en aning böjd.
Maikailoa.
"min jacka"
Inte enkelt, jag förstår inte riktigt vad det är jag ser här.
Där är som en smal vägg, kan man säga, ljus träfärgad, och full med mönster, till höger om "väggen" finns det några svarta klot, meen ut ur "väggen" verkar det komma någon sorts fingrar, något fingerformat som tränger ut där.
Om det kan ha något med saken att göra kanske.
Maikailoa.
Hej, i våras tappade jag bort mitt utländska legitimation. Misstänker att jag glömt den när jag besökte min dotter när vi satt ute på gården. Den låg i en silvrig korthållare som det var ett klistermärke med apple loggan på. Men den kan mycket väl vara hemma någonstans. Har letat så mycket jag kunnat. Tack på förhand!
Hej! Min pojkvän har tappat/lagt ifrån sig nycklarna till vår gamla lägenhet någonstans. Vi måste lämna lämna tillbaka den eftersom i flyttat och han minns inte när han ens såg dem sist. Är det någon som vet vart de tagit vägen? hr de åkt ur väskan de var i för ca en månad sen? Ååå så tacksam för svar!!!! sawa
Vart är min fina handvävda filt från Burma? Den är spårlöst försvunnen, ändå har jag inte använt den något särskillt och jag bor så litet att det känns som att jag har letat igenom varenda vrå! Hittade den inte ens när jag skulle flytta för 5årsen till dit jag bor nu. Har bara tvättat den en gång och jag har letat i den gamla tvättstugan. Vart är den? Jag blir tokig!!! Den var min favorit och jag kan inte släppa tanken på den.
Hej,
Tänkte kolla om nån här kan hjälpa mig, har på något vis slarvat bort en nyckel, hade den senast när jag låste in gräsklipparen i förrådet.
Någon som kan hitta den…. lyckades inte hitta den igen när jag skulle stoppa tillbaka den i vår altandörr.
Mvh Rolf
"Hej. Min son har tappat bort ett spel till xbox360, disney infinity."
Det kan finnas i anslutning till ett föremål, förmodligen i metall/plåt, som är "kamoflagefärgat" i gult och vitt. Lite runt och lite platt, fast ändå med två sidor, så troligtvis ihåligt. Låt såga att det är 20 cm brett.
Maikailoa.
"Hej!
Jag kan inte hitta min vigselring. "
Den ser ut att finnas typ som i en låda med veckotidningar. I vart fall några (tidnings) blad med bilder på, som verkar vara rätt många och upprätt stående, de till vänster står framåt och de till höger kanske står åt andra hållet eller ligger ner.
Det verkar en aning trasigt (frasigt) och kanske en bild på en mindre person med röd tröja.
Maikailoa.
#74 Vi hittade ringen! Tyvärr stämde beskrivningen men vad gör det när man hittar det msn letar efter. :) Ringen låg i bröstfickan på en ljusblå skjorta,
"Det är en nyckelknippa med 10-15 nycklar"
Möjligtvis (vagt) om det är ett smalt utrymme mellan två möbler, man kan tänka sig kanten på ett bord eller liknande och ett brett runt ben, men det lutar en aning så att det kilar antingen utåt eller innåt; (vilket kunde tyda på kanten på ett badkar); och även indikering på en yta som det är imma och fukt på.
Jag tror inte den "möbeln" står direkt intill en vägg utan någonting annat.
Hej! Jag hoppas innerligt att någon här kan hjälpa mig.
För några år sedan tappade jag bort ett armband av märket Pandora. Jag fick det när jag var 14 år tror jag och för varje julafton och födelsedag som kom fick jag en ny berlock att sätta på armbandet utav min mormor, min moster och min mamma. Jag kommer inte ihåg hur alla berlockerna såg ut, jag tror att jag tappade bort det när jag var 18 kanske, och det är nu 6 år sedan. Men jag tror att någon berlock var ett ljusblått kors… Hela armbandet var silverfärgat och fyllt med olika berlocker. Jag har letat både i mina föräldrars hem och i lägenheten där jag bodde på den tiden jag tappade bort armbandet, i alla jackor och väskor, i bilar o.s.v… Lägenheten jag bodde i då är flyttstädad nu och armbandet fanns definitivt inte där. Jag har inte heller för mig att det var i lägenheten jag använde armbandet den sista gången, jag har snarare för mig att det var hemma hos mina föräldrar (där jag bodde på helgerna). Jag skulle så gärna vilja hitta mitt älskade armband. Min mormor gick bort i år och jag skulle bli så glad om jag hittade armbandet med de fina berlockerna jag fick av henne.
Värt att veta: Efter att ha letat förgäves efter armbandet i ett par år fick jag ett nytt utav min mamma. De ser likadana ut i "grunden", silverfärgade armband med ett lås det står "Pandora" på, men det nya armbandet (som inte är borttappat) har andra berlocker på sig än det borttappade.
Jag skulle vara oerhört tacksam för hjälp! Det känns som att jag har letat precis överallt.
Hej! Tack för svar. Jag har letat i alla mina lådor och hittar inte vigselringen. Jag har ett skåp i köket med fotoalbum som både står och ligger massa bilder. Men där är den inte heller. Kanske jag flyttat på den eller ngt? Skulle uppskatta om du kan ge mig ett till ledtråd. Tack på förhand
Vår katt Ziggy försvann från Vellinge den 15 Juli. Han är oerhört snäll både mot människor och andra katter. Han är mycket saknad och jag tror att han också saknar oss. Kan vi hitta honom igen?
Han är oregelbundet tecknad, speciellt den svarta fläcken på nosen.
Telefon: 0707-234019 eller 040 422115
#64 av Svarttusch
"Hej, jag skulle gärna ha hjälp med vart mina extranycklar tagit vägen."
De kan finnas i någon sorts platt fodral med ett blankt hänge på sidan, kanske en del till en dragkedja, kanske ihåligt hjärtformat.
Maikailoa.
#65 av Miss Octopus
"min laddare för batteriet till systemkameran."
Hmm… jag ser en liten svart kantig sak med en "kontakt" som sticker ut, och en stor svart låda, med tunna väggar, och mitt på den största sidan är där ett märke, och lådan verkar vara halvvägs nerstucken i en påse, eller på något vis går det något förbi på utsidan.
Maikailoa.
Tack Maikailoa! =) Ska prata med henne snart och fråga om hon kan kolla =)
Hej, tack för ditt svar! Det du beskriver påminner om leklandet som jag var på när jag blev av med jackan. Var där efter att du skrev också och kollade men tror knappadt att den är kvar. Hade gärna velat att du gör ett nytt försök. Kan se att telefonen använts för typ två dagar sen men den går inte att spåra. Är det lönt att ha något hopp kvar? Känns hopplöst. Vill verkligen ha tillbaka den :-(
Hej min son har tappat sin bilnyckel, det är till en mörkblå golf nyckeln är "silvrig" med svart plast och i plasten kan man tyda 2 st w …vi har letat överallt men hittar den inte! Så vire väldigt tacksam för hjälp :)
Kära Maikailoa du svarade på mitt inlägg #67 om mitt löshår, det e två eller tre rader löshår som ska ska då finnas på samma ställe vart det nu ligger och jag undrar om du kan se något mer av de du beskrev? Skulle betyda så mycket. Med vänliga hälsningar!
"Hej! Min pojkvän har tappat/lagt ifrån sig nycklarna till vår gamla lägenhet någonstans."
Okey, det här verkar rätt tydligt: de ligger under ett föremål som har en yta, antingen under eller på sidan, som är som om den varit smält, som t.ex. om det är som vax, och sedan stelnat, och nu är det slätt och ljust, men runt om (kanterna) så sticker det upp delar som blivit ingjutna. Typiskt en sådan form, med kapilärverkan runt kanterna där det flutit upp lite.
Maikailoa.
"Vart är min fina handvävda filt från Burma?"
Var är, heter det, sade Povel Ramel.
Jag upplever det som att den hänger någonstans bland kläder, det verkar som att den följer en ärm på en jacka.
Maikailoa.
"en nyckel"
Hoppas jag inte blev distraherad nu, men den kan finnas vid en svart tygsäck, som är sydd runt om, och kanske lite uppblåst.
Den sitter på en maskin, (liknande en gräsklippare, och det kan vara en störning), men i vart fall mellan ett stag som går upp och den svarta säcken.
Maikailoa.
Jensa 76:
jag får upp färgen röd… jag ser en röd jacka framför mig, äger han en sån? eller möjligtvis ett annat rött plagg.. jag vill säga att nyklarna isåfall ligger där i :)
Mvh Malin
#Liwan
Hej! Ledsen att höra ditt betydelsefulla armband är borta.
Du pratar om en lägenhet som flyttstädades, men jag får "på landet"-känsla. Inte mitt i stan, utan nästan mer som en gård..
en grusväg som leder fram till ett hus.
Känner du någon, eller har besökt någon som bor på landet så skulle jag tippa på att det är där du tappat eller lagt ifrån dig det.
Hoppas du hittar det!
/Malin
Hej! För ca 3 år sedan fick jag ett halsband med en berlock där mitt och min flickväns namn var ingraverat. Berlocken var rektangelformat ca 1cm brett och ca 4cm långt. Namnen Marcus och Matilda stod bredvid varandra i riktning nedåt. Berlocken hängde i ett läder halsband när jag fick den, men jag bytte det mot en lång kedja av någon slags metall (ej äkta silver eller liknande). För över 1 år sedan kunde jag inte hitta det, hur jag än letade. Var kan det vara? Vill så gärna hitta det då det är ett täcken på vår kärlek. Tacksam om någon kan se något! Mvh Marcus
"undrar om ni kunde hjälpa mig att finna min cykel"
Känns som att den finns (bakom) ett runt ljust skynke som är som ett parasoll; Och till vänster är det ett ornamenterat räcke, dubbelt, fast det verkar vara upp och ner; Rakt fram är det ett stort rektangulärt fönster (utan glas), det känns som en bit upp från marken.
Maikailoa.
"Jag har tappat bort min favorittröja!"
Jag tror den finns hos en kvinna, medelålders ungefär, kort mörkt hår, trevligt utseende.
Sedan är där ett ställe med en grov stån som går över, lite böjd, och med två små loopar på mitten; Men ser man ner inunder den så är där märkvärdigt tomt; Som att se ner i en stor ljus påse, med antydningar till ränder.
Maikailoa.
Hej! För ungefär en månad sedan tappade jag bort en guldring med came (en dam) på. Jag var och handlade på en stormarknad och på kassan märkte jag att den hade glidit ur fingret. Min första känsla var att jag tappat den i väskan men den låg inte där. Har både letat i affären och kontaktat dem efteråt men ingen har lämnat in den. Jag har fått ringen av min syster för cirka 20 år sedan och den har stort affektionsvärde för mig. Vore såå tacksam om ni kunde försöka se var jag kan hitta den. Stort tack på förhand! Jonna
Vet nån vart min kamera är?
Jag har en orangeröd kamera i ett rött fodral någonstans.
Vet ni vart den är?
Vet du också vart min gamla samsung galaxy y laddare är?
Jag har letat jätte länge men hittar inget + min Samsung galaxy y?
Kan man föressten veta vart min döda hamster är? Det är en normal färgad guldhamster som blev 1,5 år
"Kära Maikailoa du svarade på mitt inlägg #67 om mitt löshår, det e två eller tre rader löshår som ska ska då finnas på samma ställe vart det nu ligger och jag undrar om du kan se något mer av de du beskrev?"
Du kan söka efter något i tyg, ett par långa ljusblå delar, som ärmar eller ben, och en stor vit broderad stjärna; Som jag ser det en vit yta där det är broderat en stjärna på.
Hej!
Munkorgen till hunden är borta, snälla, behöver din hjälp! Den fanns bredvid dator här igår, men idag är den spårlöst borta. Var kan den befinna sig? :-)
Den är gjord av tyg och är svart.
Tack på förhand!
kan någon se mina vita mac laddare till datan?
Det som ses som onska kan i verkligheten vara Godhet, och det vi ser som godhet kan vara onska!
#121. Det är lugnt vi letade igenom hela huset och hittade den. Tack ändå :)
Hej Maikailoa! :)
Ang. min laddare till systemkameran så kan jag inte hitta den. Ibland så letar man sig "blind", eller/också tänker jag för mycket på vart den kan vara. Hur som haver hoppas jag att den ploppar upp framför näsan på mig snart.
Tacka dig vill jag ändå! Kram
Hej!
Jag kan inte hitta passet till min häst.
Jag vet inte vart jag ska leta längre, jag tycker att jag har kollat överallt.
Tack på förhand 🙂
#113 av MissMumlan
"Hej! För ungefär en månad sedan tappade jag bort en guldring"
Den verkar finnas vid en sorts list, eller räcke.
Det är som ett brett band, som sitter skruvat fast en liten bit ifrån marken/golvet, och fast bakom går det en L-formad list. Kanske så att bandet håller fast listen. (Kan vara en gummi list.)
Bandet påminner mig om ett vägräcke, ett stålgardister, som är skruvat utefter.
Maikailoa.
"Maikailoa.
Tack för svar om Ziggy #90 Du såg en blå kontainer? Kan du se om den finns nära eller längre bort eller i vilken riktning?"
Mycket osäkert, men kan vara vid en väg, och utefter väge är det en lång grusplan, och sedan träd (växtlighet).
Något skall även se ut som ett "lappvverk" av trä. En platta eller något som verkar vara ihosatt av träbitar/klossar. Ihopträdda till en platta på något vis.
"kan någon se mina vita mac laddare"
Kan finnas vid ett föremål som har två släta sidor och en kurvig överkant, som kroppen på en akustisk gitarr, i så fall med uttag framtill så att där blir en skarp kant.
Dock tror jag inte att det är någon gitarr, men jag liknar fomen med det.
Maikailoa.
"Jag kan inte hitta passet till min häst."
Det har du där det finns något som sticker ut som ett armstöd till en kontorsstol, bara "armstödet", direkt ur väggen på något vis, kan till och med vara så att det går att fälla upp, för det verkar vara ett uttag för det ovanför.
Maikailoa.
Hej!
Jag har sedan ett tag tillbaka inte kunnat hitta min armbandsklocka. Den är i guld och silver och rätt tjock. Det var en studentpresent och den betyder mycket för mig så jag skäms för att jag tappat bort den. Jag har inte sett klockan på över ett halvår.
Skulle vara oerhört tacksam för lite hjälp 🌺
/ Emma
Nidos marsvinsuppfödning - Rex och Self DE white
Hej
den 3:e mars i år blev vi av med våran badtunna finns det möjlighet att
se var den kan vara ort,landskap,land .
det var så mycket slit med den och man slutar aldrig att fundera på var den är
Tusen tack för ditt svar angående armbandet, då finns det antagligen hos mina föräldrar! De bor på en gård på landet. Jag har letat och letat och letat hemma hos dem, men jag hittar inte armbandet. De bor i ett stort gult hus, mitt gamla rum finns kvar på övervåningen. På gården finns också stall, hönshus m.m. men jag hade aldrig på mig armbandet ute i stallet eller liknande så det borde ligga någonstans inne i det gula huset.
Kan du eller någon annan kanske se någon mer detalj i vart jag skulle kunna leta efter armbandet? Det är som sagt silverfärgat, en tjock rund länk med berlocker på. En berlock är själva låset på armbandet och det står det Pandora på. De andra berlockerna kommer jag ihåg så dåligt tyvärr… :( Jag tror att en utav berlockerna var ett blått kors.
Nu bor jag granne med mina föräldrar, i ett rött hus. Men armbandet kan inte finnas hemma hos mig eftersom det försvann långt före jag flyttade hit. Jag antar dock att det skulle kunna vara lite förvirrande att jag har ett nytt, likadant armband fast med andra berlocker (inget blått kors) hemma hos mig, i det röda huset. Jag blev själv helt exalterad häromkvällen när jag "såg" mitt armband framför mig när jag skulle blunda för att sova. Det låg i en låda och jag for upp för att leta. Sedan kom jag på att det var mitt nya armband jag sett… Vet inte alls hur det går till att "se" borttappade saker och jag vet inte varför jag "såg" mitt nya armband, kanske var det bara för att jag tänkte så mycket på att jag ville hitta det gamla, men hur som helst så kanske det blir för svårt att "se" det gamla när det nya finns så pass nära? Ni får ursäkta mig om jag svamlar, jag vet som sagt inte alls hur det här går till riktigt…

Hejsan!
Ett borttappat kuvert, storlek A3, innehåller anställningsbevis mm. Ingen aning vart det kan vara. Viktiga papper, hoppas någon kan hjälpa mig?
Hej,
Passar min kompis hus och nu har nyckeln till brevlådan försvunnit. Inte så bra eftersom tidningar och post snart kommer fylla den.
Nyckeln har ett rött band i sig och brukar hänga vid ytterdörren på larmet, men där är den inte. Har letat runtom i skor och kläder och så men hittar den inte.
Kan någon se var den finns så skulle jag bli jättetacksam. 🙂
Fick inget svarpå mitt :S
Vart är min gamla Samsung galaxy y mobil?
Det är en touch mobil som jag fick av mamma för nått år sedan.
#131 av emmaaslund
"Hej!
Jag har sedan ett tag tillbaka inte kunnat hitta min armbandsklocka."
Känns som att den finns under en rektangulär (stå)ram, där det hänger ner någon genomskinlig plast på sidorna.
Även ska där finnas målarutrustning, målarfärg, (gul) oljefärg kanske.
Maikailoa.
Ingen har hjälpt mig fasst jag var #119 eller nått
Vart är min kära halsduk? :/
En stickad, svart och ''rund'' . alltså en såndär man virar flera gånger runt halsen.. Finns ingen ände på den.
Älskar den men hittar den INGENSTANS!
Vill någon hjälpa mig? :/
Tack på förhand.
Kan någon hjälpa mig?? Min son på två år har alltid haft ett halssmycke på sig med ganska kraftig länk och ett kors i . Det är en guldkedja som hans pappa fick när han föddes för 43 år sen . En dag kom min son hem och kedjan fanns ej längre kring hans hals. Han hade varit på dagis. Min känsla säger mig att någon har tagit av honom den här kedjan men som sagt det är bara en känsla . Kan någon hjälpa mig att se var den kan ha tagit vägen ???? Med vänlig hälsning, fru Ferrari
#140 Tråden går tyvärr inte i "turordning", det funkar inte så utan de som vill hjälpa till och försöka hitta något använder sin intuition och känner efter var de får in tankar och bilder, och det händer inte på alla inlägg, de får inte kontakt. Det är absolut inte ditt fel eller någon annans fel. Det kommer förhoppningsvis in någon annan medlem som känner in dig och din fråga mer, så det är bra om du har tålamod 🙂
Ok tack! Undrar vart min svarta samsung galaxy y är..
Hej, skulle vara kul att få svar. I slutet av maj början på juni i år försvann min farmors lilla blandras hund agni. Anledningen till att hon försvann var att hon var sjuk och gick och la sig någonstans där i närheten och dog. Vi har letat överallt där min farmor bor men kan inte hitta henne. Vi vet att hon är död men vart tog hon vägen? Ligger hon död någonstans eller har något djur ätit upp henne? Skulle vara tacksam för svar då vi inte har nån aning alls. // patricia
Hej! jag kan inte hitta en teckning som jag målade med vattenfärg i 9:an. Den är målad på ett lite tjockare A4 papper och föreställer två drakar som flyger över berg. Jag blev otroligt nöjd med den så det skulle vara kul om någon kan tänkas hjälpa mig att hitta den :)
#149 Lillmatten
Har du en klädkammare hemma. Känns som det finns ett par teckningar högt upp i en hylla liggandes där. Det kan ha kommit lite prylar över teckningarna. Ser mycket färger vilket gör att det känns kläder och klädkammare. Kanske kan det vara en garderob modell större.
//😎
Jag har en klädkammare med en hylla över, kan kolla om den är där när jag kommer hem, tack för hjälpen!
Hej! Min kompis har blivit av med sin plånbok för ett tag sen,Den är brun med Louise Vuitton märke på. jag undrar om någon av er kanske vet var den är? Tack på förhand!
Ingen i världen som vet vart min samsung galaxy y är ? :(
Den är svart och det är en touch mobil!
#150 vargman, jag kollade i skåpet längst upp och du hade helt rätt att det låg några teckningar där! men det var tyvärr inte någon av dem jag sökte. Men tack i alla fall!🙂
#135 av silversol35
"Passar min kompis hus och nu har nyckeln till brevlådan försvunnit."
Verkar enklast om man ser ett smalt band, möjligtvis metall, som är böjt två gånger, en gång uppåt och sedan tillbaka rakt, så det blir som ett rakt Z. Något som ska vara lätt att se.
Maikailoa.
#137 av tezzablack
"min väns älskade katt Testo är försvunnen"
Möjligt att den befinner sig där det finns förvaringslådor, kan vara grönsakslådor eller liknande, kanske till transport, men det känns som ett sorts ljust tält.
Maikailoa.
Hej!
För några år sedan (skulle tro runt 2009) så tappade jag bort 1 par häng guldöronhängen som jag hade köpt i Chile, dessa var mina favoriter i så många år men helt plötsligt så var de försvunna. Öronhängerna var sådana som man trädde igenom hålet i örat så att man hade så att säga häng både fram och bak, och på framsidan så fanns det ett hjärta längst ner. Dessutom så har jag tappat bort 1 öronhänge som jag fick utav min sambo måste ha varit förra året, den var av guld och öronhänget såg ut som en keltisk knut.
Vet att jag kanske aldrig kommer att se dom igen, men vore tacksam om någon såg något som kanske skulle ge mig en gnutta hopp om att hitta öronhängerna.
Mvh Razzora
----------------------------------------------------------------
Saknar dig Nisse
R.I.P. 2008-10-05 - 2014-02-12
Sajtvärd på mobiltelefoner.ifokus.se och android.ifokus.se
Hej ! Jag fick enormt bra många tips av er i somras då vår lille Zixten försvann. Men har en liten fundering kring vad som hände med mina föräldrar katt Trisse. Vet ej hans riktiga ålder mem över 20 år var han nog. En go och lugn katt. Några kilo övervikt och en enormt hängig bul efter sin kastrering. Han var mina föräldrars katt men näe min mamma dog fick han flytta hem till min syster. Hon flyttade några gånger men han accepterade de trots han bott på samma ställe i över 15-20 år. På det sista stället de bodde på hade han börjat visa Tecken på åldern böejade ra ut sin rätt. En dag kom han hem och var jättebusig och härjade som en kattunge. Dagen efter gick han ut och kom aldrig hem igen. Min syster dog efter 6-8 månader men jag har aldrig slutat undra vad som hände homom ? Nu har det gått 2-3 år, men lever han eller är han hos min mamma o syster i himlen ? Tacksam för all hjälp ! Mvh Swenglunds
Carpe Diem
Hej,
Helt ny här så lite förvirrad över vart jag ska lägga inlägget. Hoppas det blir rätt nu! ;)
Hursom, jag letar som en tok efter en x-länk i guld, ca 2cm bredd. Detta är ett arv från min mor som gick bort när jag var liten. Detta är det enda jag har kvar då allt annat ( vigselring, fler x-länkar, guldklocka, halsband mm) blev stulet för ca 10år sedan!? Jag förvarade detta armband i badrumslådan, men tänkte att "nej, bättre å lägga det nånstans där det inte är givet att hittas vid ett ev. inbrott".. smart, har uppenbarligen gömt, lagt det så bra att jag inte själv hittar det. Har letat och rensat garderoben för det är där jag vill minnas att jag la det, utan resultat dock. Rädd för att jag råkat slänga det när jag rensat. Tror att jag la det i en liten smyckepåse i vitt som gick att stänga med dragsko.
Jag vore överlycklig om jag fick hjälpa, då detta verkligen tynger mig. Visst materiella ting, men för mig är affektionsvärdet värt mer än pengar.
Tack på förhand!
Vänlig hälsning Johanna
Nu är du rätt, Johanna! 👍
#158 #maikailoa ang. min 2 åriga sons halskedja
tack för att du svarade finns det en möjlighet för dig att kunna känna vilken sorts miljö det kan vara i ?? eller vara lite mer specifik? tack på förhand mvh hälsningar C
Ingen vill hjälpa mig :( Var nr 119.nått med tjugo, nått med tretti o nått med femti men ingen hjälper :(
#164 som det stod i inlägg #140 så är det privatpersoner som hjälper till i mån av tid. Det står inte ens att man garanterat får svar.
Och att fylla tråden med en massa frågor om varför man inte får svar på sin fråga hjälper inte till att göra listan kortare.
Dom som är engagerande kan missa frågor för att tråden blir bara längre och längre av "klagomål".
Mitt förslag är att leta där du inte letat, i en låda.

Memento mori

Medarbetare för Julen
Hej!
Jag gick till jobbet i vanlig ordning igår morse runt 8 tiden. Jag vet att jag fipplade lite med mina nycklar men tänkte inte på det förrän jag upptäckte att mina nycklar var borta. Snälla, snälla hjälp mig hitta dessa nycklarna. Kan tilläggas att det finns en nyckelring med en metalisk fyrkant på där det står Japan på. Snälla hjälp mig, behöver verkligen dem då det kostar en del pengar att byta ut låset.
Sajtvärd på Övernaturligt