Övernaturligt iFokus

Övernaturligt

Etikett: andlighet
Läst 1461 ggr
ljusmor
0

Tidsepoker på andra sidan

Ja har funderat lite på om det existerar olika tidsepoker på andra sidan t.ex medelålder, 30-tal etc.etc. Jag har personligen alltid dragits till och haft en stark längtan till 40-50-talen dvs så gott som allt som har med dessa decennier att göra. Tror ni man kan få välja tidsepok då man går över? Eller mixa lite med de man trivs i? Knasig fråga kanske men jag funderar allvarligt över detta. Va tror ni???

[Yllhilda]
2
#1

Jag tror man kan välja, men eftersom vi lever så jämställt och välbärgat i detta liv tror jag inte man skulle vilja leva i en tid där hustru-aga fortfarande var lagligt och tuberkulos forfarande härjade relativt fritt.

zepanita2
1
#2

Ja jag tror alt finnes i livets bok.😉

J-Artur-K
0
#3

På andra sidan = Himlen finns ju allt möjligt. Finns alla möjliga slags byggnader där ifrån olika tids epoker.. Så man kan nog få en plats som man själv trivs med. 🙂

Ny dag nya möjligheter

Farwuq
0
#4

Det låter bra.

👍

Värd: för Astrologi. Medis: för Astronomi, Filosofi & Finland

J-Artur-K
1
#5

Här har jag skrivit om några av mina upplevelser där. Beskriver olika slags byggnader o dom jag har möt i himlen. Kanske kan vara roligt att läsa om ni undra vad som finns i himlen. Men detta är ju bara en liten liten del av det som finns där. Finns ju mycket , mycket mera. 🙂

http://overnaturligt.ifokus.se/discussions/523222d9ce12c40a1d000800-himlen

Ny dag nya möjligheter

yamher
0
#6

att dras till vissa tider o epoker tror jag snarare har med tidigare liv att göra. På andra sidan har vi alla var sitt eget privata område. Oftast det om ett favorit minne eller en plats där man finner harmoni.

Jag tror de byggnader som finns är något som har funnits innan oss, och snarare vi som bör identifiera oss med de än att de har härmat oss. Men vanligast tycker jag att de har med vår antiken och möjligtvis dessa enorma mäktiga stora villor som finns idag, utöver de byggnader som känns tidslösa :)

Alis volat propriis Oskyldig

ljusmor
0
#7

Jag kan få en sån otrolig längtan efter 40-50 talen,det är inte som med nostalgi utan alltså en väldigt stark och samtidigt vemodig längtan. Det som är mysko är att jag är född -58 men jag har en slags insikt om att jag först föddes på 40-talet och dog i en bilolycka mitten av 50-talet för att snabbt återfödas igen p.g av planen. Jag vet att det låter konstigt men det känns så rätt. Kan det vara så att man kan förolyckas fast det inte var tänkt så från början och då återfödas snabbt för att kunna följa sin livsplan, möta de man skulle möta etc? Nån klok som har någon reflektion eller nån som känt likadant? Jag tycker det är väldigt spännande.

ljusmor
0
#8

Tack förresten för länken Arthur, vilken fin upplevelse du delar med dig av.

yamher
1
#9

Det kan finnas sådana möjligheter. Inte alls omöjligt…

Alis volat propriis Oskyldig

ljusmor
0
#10

Var det svar till mej, Yamher?

Ghosthunter
0
#11

Jag håller med yamher här och tror med att det har med tidigare liv att göra, då man känner sig dragen till en viss tidsepok. Jag har bl.a starka dragningar till slutet av 1700-talet och en stor bit av 1800-talet och känner att jag har levt i ett torp på den tiden….lantlig miljö…men inte i fattigdom.🙂

"I parabler av rastlöshet, cirklar av regnbågsro - peut être?"

"Världen skulle må bra med lite mer
Värmland"

"Don't be normal, stay paranormal"

Farwuq
0
#12

Jag lutar mer år 30 och 40-talet, för min del.

🤔

Värd: för Astrologi. Medis: för Astronomi, Filosofi & Finland

tarotlasse
0
#13

Andevärlden själva säger att tiden inte exiaterar på det viset hos ande världen  som hos oss fysiska personer. 

De säger att vi har fel tidsuppfattning och att tiden inte fungerar på det viset vi tror.

De säger att andens energie är snababre en ljuset  och att de inte följer vår tids räkning och detta gör det väldigt svårt för ande världen att hantera och förklara tid för oss. 

Nu har ju forskarna lyckats med partikel acceleratorn o funnit Higgs partikel och nu kunnat visa att ande världen har rätt att det faktiskt finns energie som är snabbare en ljuset och att det är fullt teoretiskt  möjligt för denna energie att färdas fram och till baka i tiden 

Detta berättade min guide för våran   trance cirkeln 5 år inann första försöket . 

Han säger även att nu är inte forskarna långt i från lösningen på hur ande världen fungerar. 

Det är även mycket nära en lösning och är på helt rätt väg. 

Men det kommer ta många år till och en ny partikel accelerator som är ett par hundra gånger större en den i Zern kommer behövas . 

I dag finns inte tekniken att bygga denna stora accelerator men det kommer i framtiden finnas den möjligheten och då kommer man även få lösningen  på både big bang och på andevärldens existens och hur andevärlden fungerar '

Så väldigt intresant denna forskningen men  de är redan rätt så klara om biblens teori om jordens skapande ja den stämmer ju då inte. 

Lasse

yamher
0
#14

klart att tiden inte är lika, då den tid vi har en den optimala för vår planet. Tid finns överallt som en slags naturkraft som dragningskraften där varje plats har sina förutsättningar. På en planet så finns det inte en exakt tid utan inom en ram så kan den vara flexibel. Dvs i olika materia eller av andra orsaker gå snabbare eller saktare. Men det är knappt märkbar.

En minut kommer fortfarande vara en minut bara olika länge. Därför krävs det en annan tid för möjligen kunna se skillnaden.

Det är det som gör det så svårt att de på andra sidan ska upp ge en tid för oss då deras tid skiljer sig så otroligt mycket mot våran. Även om tiden är rak så är den oerhört flexibel gentemot varandra. Så även om de har möjlighet att komma o gå i våran tid så har de inte "lov" att springa omkring o besöka när som de önskar. Däremot kan de följa andras liv o se liven/tiden utan att själva faktiskt vara där. Anledningen är den att kunna påverka omgivningen kan ge en helt annan framtid och därmed inte för vem som att göra det.

Om att tiden är flexibel har vetenskapen börjat närma sig när de har börjat forska att tiden är annorlunda i vattnet. Även att sätta sig i ett fordon faktiskt påverkar tiden (som en tidsresa).

Tiden är skapt för våra förutsättningar (jorden). Hade tiden gått snabbare hade våra hjärtan tex slagit mer intensivt och våra kroppar hade inte klarat påfrestningen. För långsamt så hade det varit för långt mellan slagen, våra tankar hade vi inte hunnit leva ut innan de ersätts av andra osv.

Alis volat propriis Oskyldig