Kan Du förtydliga frågan lite:-)
/Hellas
Om man nu vet att själslivet fins. Hur många vet vad anden i oss är ? Vi består ju inte bara av själ/kropp ,utan även av anden som är ett med ett större väsen. Vi har ett kroppslig medvetande som är kopplad till egot. Samtidigt har vi ett större kunskapskälla helt vetenskapligt sätt. Detta kallas det undermedvetna. Det som vi genom evigheten består av, är anden. Varför är det så svårt ta kontakt med det ?
Hälsningar ErsaK
Djupt detta och jag tror att frågan egentligen är ganska stor!
För mig är själen och anden samma sak men om dessa ska separeras så är själen "Jaget" medans Anden egentligen är den energi som ersätter den levande kroppen.
Som jag ser det så har vi i det levande livet fått en bostad till vår själ = Kroppen, när huset inte kan renovers längre så dör vi.
I vår vistelse på "Andra sidan" har vsjälen/jaget som bostad den rena energin som bostad.
Energin är flyktig och kan egentligen forma sig hur som helst, när vi vill visa oss för de som fortfarande leverer kan vi manifestera oss till att likna den gamla kropp som vi hade innan vi avled.
Anden i sig är ju energi som egentligen är ett med det stora alltet.
Jag tror att den vi tar kontakt med och som lever gfenom alla liv är själen men att anden är den energi som vi bara "lånar" då vi inte har en kropp att bo i.
/Hellas