# Vad tror Du är meningen?
Author: Fjäril

Vad är meningen, om vi ser från ett andligt/medialt syfte och tidigare liv? Ska vi fortsätta så här, att utvecklas för varje gång vi är här, där några är mediala/troende i ett liv och andra inte? Kommer vi till en annan insikt, en annan lösning?

**Vad tror du? Kommer det fortsätta på samma sätt hela tiden?**

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Tycker att man ser spiraler även i detta livet. Samma sak tycks ske nu som för fem år sedan i ens personliga liv, fast vad som sker har lite mindre påverkan.  
Man lär sig inte riktigt...Det är mer som att vad som sker i spiralen blir mindre av täthet. Som inte lika kompakt.  
Fast nog kan man se det som en lärdom, man lär ju sig spontant av erfarenheterna.

## Comment 2
Author: Henrik93

Jag tror att vi kommer hitta nya vägar. för själen hoppar väl inte tillbaks i vår fysiska tid? och jorden går alltid framåt. vi blir mer detaljerade och finslipade. vissa kanske tycker att det är på ett dåligt sätt och andra ett bra.

jag ser det åt det bättre, och jag tror att fler kommer tro på det vi gör, men kanske på ett annat sätt, precis som det finns ortodoxa och katoliker inom kristendomen, det har ju liksom anpassat sig mer för nutiden men det finns fortafarande de som lever strängt efter den originella bibliska läran om hur en kristen ska vara osv.

så tror jag att vi kommer att komma in i ett större medvetande, men samtidigt anpassar det efter framtidens dåtid, men att det också kommer finnas kvar "de originella".

## Comment 3
Author: Maikailoa

Jag tror nog att det kommer att fortsätta på samma sätt.

Och jag ser ingen automatik i att en person skall utvecklas i någon speciell riktning, utan det står oss fritt att forma våra liv själva.

Detta kan ske både mot eller ifrån andlig eller materiell riktning, i ett eller flera liv och som influens för andra.

## Comment 4
Author: Fjäril

Tack för era tankar!

Tror ni att vi är på jorden om och om igen, eller kommer vi människor utvecklas/utveckla något för att nå andra platser?

## Comment 5
Author: Henrik93

Det vet jag inte, och vill nog inte uttala mig om heller:)

Det återstår att se:)

## Comment 6
Author: Amandla

Intressant gammal tråd, nu har vi många nya medlemmar här och jag undrar hur ni tänker?

## Comment 7
Author: Fjäril

Kul! Bra att du lyfte upp den 👍
