# Konstigt ljussken
Author: grodprinsessa

Inatt vaknade jag vid 4, klappade på katterna lite och tittade sedan ut genom fönstret. Varpå jag såg ett klart ljusklot tyst glida ner i en båge bakom hustaket på mitt U-formade hyreshus. 

Det var ingen helikopter för då hade jag hört det klart och tydligt med tanke på hur nära det var. Helt tyst var det helt enkelt, inte ett ljud. 

Först tänkte jag. Hm en satelit kanske? fast dom är ju inte direkt några meter ovan marken... ett fyrverkeri som gått snett då? Men det är ju inte klart lysande? 

Någon som varit med om något liknande? Och vad kan det vara? 

I nuläget är det ju ett UFO men jag ogillar oidentifierbara saker XD

## Comment 1
Author: majlar

Här i Värmland pratade dom om på radion nyss, att en man hade sett något liknande, det du beskriver i morse. Det har även varit två jordskalv här. I Värmland i natt.🌍

## Comment 2
Author: grodprinsessa

Hörde du vilken tid ungefär? 😮 Vilket sammanträffande liksom. 

Var det någon spekulation om vad det var?

## Comment 3
Author: majlar

Det första var klockan 1 och det andra skulle ha varit runt 4. Ljusskenet är jag inte säker på. Dom kanske säger något vid lokalnyheterna.

## Comment 4
Author: grodprinsessa

Men men.. då är det ju samtidigt som här till och med =O 

VAD SPÄNNANDE!!! 🙂

Säg  till om du hör nåt mer!

## Comment 5
Author: majlar

Ok

## Comment 6
Author: Magi-cat

eller en meteorit?🙂

## Comment 7
Author: majlar

Ja, troligtvis var det en meteorit, sa dom på radion.

## Comment 8
Author: Magi-cat

vad kul att ha haft turen att se en sådan!

## Comment 9
Author: grodprinsessa

Har sett meteoriter tidigare och kunde inte få det till rätt ändå men det är troligen det. Fast jag hoppats på nåt ännu coolare =)

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#9 Att se en meteorit är juh rätt ballt och lite avis är jag på dig som har sett det.

Ni kan läsa om meteoriten [här](http://www.aftonbladet.se/nyheter/article16534810.ab)

## Comment 11
Author: grodprinsessa

Skillnaden på min ljusboll och deras är att min var vit och stabilt lysande och utan svans..

Och jag vet inte ... kan det stämma när min "boll" var i nordöstlig riktning och jag såg den i Borås? 

Hade jag kunnat dela med mig och vart smart nog att filma hade jag gjort det 🙂 Sorry jag missade det småtrött mitt i natten😉

 Jag trodde dom kommit fram till att den fallit ner i nån sjö?

## Comment 12
Author: majlar

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article16534810.ab

  

Aftonbladet idag.

## Comment 13
Author: Magi-cat

coolt!😎
