# NT efterlyser spökhus
Author: rosmarin90

Norrköpings tidningar efterlyser spökhus. Det här tycker jag är en kul sommarnyhet, så bor ni i Östergötland och har spöken hemma hör av er till NT. NT har tidigare gjort ett jättepositiv reportage om en seans AndersÅ höll i norrköping.

[http://www.nt.se/nyheter/artikel.aspx?articleid=918235](http://www.nt.se/nyheter/artikel.aspx?articleid=918235)

ljus Rose

## Comment 1
Author: zeretki

Oj vad spännande! :D

## Comment 2
Author: rosmarin90

Ja jag blev alldeles paff när jag såg det. Hoppas de hittar nåt bra ställe nu att göra reportage om.

Jag ser fram mot reportaget i alla fall.

ljus Rose

## Comment 3
Author: rosmarin90

Hej nu vet jag mer, reportaget kom idag. De hade valt Stenkullens världshus. [http://www.nt.se/norrkoping/artikel.aspx?articleid=935114](http://www.nt.se/norrkoping/artikel.aspx?articleid=935114)

Det okända besökte visst också Stenkullen, jag har tyvärr missat det programmet. Men efter vad jag hörde hittade mediet inga aktiviteter alls.

ljus Rose

## Comment 4
Author: SEViking

50 meter från mitt hus (hm, tomt), går en arkeologstig. Det finns stensättningar på min Kulle, vikingagravar m.m. från 800-talet har jag för mig skyltarna förtäljer.

En utesittarnatt där uppe ger alltid mycke att tänka på och prata om, själen får verkligen ro efter en sådan natt, ofta får man svar på sina frågor o.s.v.

I framtiden kanske man skulle ordna med en grillafton och trumresa/meditation där uppe någon natt.

SEV
