# Ska på healing i morgon!
Author: [Borttaget]

Ska på healing i morgon och har lite fjärilar i magen. Hur går det till? Vad händer med kroppen?

## Comment 1
Author: Soffe

Oftast så blir man lugn o avslappnad i kroppen, man kan uppleva olika saker, ex. så kan det komma upp känslor som man behöver bearbeta.. Det är olika från person till person vad man upplever o känner.. Personen som ger healing.. alla healers jobbar på olika sätt, men oftast så brukar man lägga händerna direkt på kroppen eller ovanför..det e olika hur man gör..

## Comment 2
Author: [Borttaget]

De arbetar med händerna och med en ny metod...kommer inte ihåg nu vad den heter men den skulle vara mycket kraftfull i alla fall. ser fram emot det.

## Comment 3
Author: Soffe

Ja det kan jag tänka mig :)..healing e underbart o få..även att ge sig själv oxå :)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Hur ger man sig själv healing?

## Comment 5
Author: Soffe

Är inte så bra på att förklara på sånt här, men man kan göra på samma sätt som när man ger en annan person healing..fast man lägger händerna på sig själv o ber om att få healing..lägger händerna i olika positioner på kroppen.. Där man känner att man mest behöver healing eller ta hela kroppen ändå :) Det e så jag har lärt mig på reiki 1 o 2 som jag har gått..

## Comment 6
Author: Opal

Önskar dig en skön healing stund imorgon. Du kommer att få det bra då.

## Comment 7
Author: Elisabeth-J

Härligt Mimmi1 =) Skriv gärna sen och berätta om healingen!

## Comment 8
Author: Bybo

Asså....det kan kännas massor..men  ibland känner man knappt av det, fst man får!!

Jag har fått distanshealing i 5 veckor, men jag blir sååå sömnig :-/

Sist jag fick hade jag glömt bort tiden, så jag for runt här hemma MEN jag blev så jäääkla loj, slö och sömnig..MEN då kom jag på vad det var...HEALINGEN!!!! :-D

## Comment 9
Author: Tatsu

Jag har fått healing några gånger, bla mot mina nackbesvär, jag har inte behövt gå till sjukgymnasten sedan före jul efter healingen fast jag förut besökt sjukgymnast 1 - 2 ggr i månaden under flera år.Under healingen blev jag varm och det nöp i stället där jag hade ont. Första gången när kvinnan sökte igenom mig blev det stora röda rosor på kinderna, min dotter var också med och hon blev likadan när hon undersökte henne. Vi såg ut som "påskkärringar". Det blev ett glatt skratt efteråt. Kvinnan som gör healing på mig är helt underbar, man blir glad bara man hör hennes röst, hon ger så positiva energier.alltid glad och lätt till skratt.Hon har också gett healing via telefon, har tidigare inte trott på detta, men det funkar.Hon gör så man mår bra, ska snart träffa henne igen, det ser jag fram emot.

## Comment 10
Author: Tuva-Lena

Jag håller som bäst på att lära mig reiki. Har gått Reiki 1, men redan nu kan jag använda mig av denna kraftfulla metod för att "bota" olika åkommor: ryggont, ischias, nackvärk, magkatarr, ja t o m tandvärk, fast jag trodde att det "inte gills". :)

Vet ännu så länge för lite för att närmare förklara varför det fungerar, men det har säkerligen med förmågan att koncentrera sig på "den goda kraften/ljuset" att göra. Självklart också på att man tror på det man gör.

Under själva initieringen upplevde jag ingenting, men efter någon timme började jag att gääääspa nånting otroligt. Gäspningarna pågick under tre dagar, och jag sov som en stock på nätterna, ja t o m på middagslurerna som jag helt enkelt blev tvungen att ta. Det blev alltså en reaktion av initieringen - som jag först inte trodde gav mig någonting!

## Comment 11
Author: Glittervittra

Mimmi1...  
Hur har det gått för dig, kom du dig iväg på någon healing? \*nyfiken\*

kramis

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Japp, jag var på min healing i torsdags. Vet inte vad jag kände egentligen men  när det var klart så kände jag mig helt tom. Ville bara sitta och titta rakt ut och bara va tyst. Sedan blev det mer som vanligt igen. Nu känns det som det  gjorde innan. De sa att de inte kunde ta bort allt nu för då kunde jag må dåligt. Jag var väldigt trött resten av dagen men kände inget annat anorlunda.

Jag har funderat några dagar nu på en sak. Det låter kanske skruvat men jag har börjat fundera på om jag har nåt dåligt i mitt hus. Jag vill helst inte va hemma. När jag åker bort i ett ärende eller nån längre tripp så när jag ska hem så känns det inte bra. När jag väl kommer hem så känns det som att all energi och lust att göra nåt bara rinner av mig. Jag kanske är ute och cyklar men underligt känns det. Kanske bara är deppig. Nån som känner igen det ...??

## Comment 13
Author: Tatsu

Jag fick healing på tisdag kväll, hade haft huvudvärk och problem i benen,(vätska) + lite andra småkrämpor. Hon gör det på kvällen när hon har tid och "gå igenom" kroppen,som hon kallar det. Vid 20.30 blev det som om någon tog tag i mina vader och under ca 1/2 timme kände jag något som "vandrade" upp och ner från knäna till fötterna,samt att jag kände hur det nöp till i en ryggmuskel och jag blev varm bak i nacken. Efter ett tag släppte huvudvärken och har inte känt något under de här dagarna.Men efter den där halvtimmen fick jag fruktansvärt ont under ena foten, jag visste inte hur jag skulle bete mig, på morgonen var värken borta och mina fotknölar syns igen.Jag sa aldrig vad jag hade för problem utan det brukar vara min nacke som jag får hjälp med. det är väldigt konstigt att det funkar och min man tror inte ett dugg på healing (eller något annat heller) men så länge det hjälper mig så är jag nöjd.Sen är kvinnan en så glad och trevlig människa som gör mig glad bara jag har pratat med henne. Hon är guld värd.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Vad skönt Tatsu att det hjälpte dig! Jag glädjs med dej verkligen!  Ha ont hela tiden är påfrestande för hela kroppen och själen. Jag var trött och hade en irriterande huvudvärk under den första dagen men känner inget anorlunda nu än innan. Jag ska dit en gång till för det gick inte att ta bort allt på en gång.

Ha det bra  och lycka till.
