# Hur vet man om??
Author: Labolina_73

Man träffar på ett "falskt" medium?

för en tid sedan kom det hem en tjej hit som jag då inte visste var medium, jag visste att hon tidigare jobbar med att lägga tarot kort på tv eller nåt så jag brydde mej inte så mycket om det..

men så iaf när hon var här så kom vi in lite på detta och jag berättade min osäkerhet kring allting och undrade i vissa fall om det var jag som var på väg att bli tokig eller ej,,, Jag detta har jag ju berättat om mej själv i många trådar tidigare så det ska jag inte ta igen.

Men iaf,,,,

hon sa då att jag hade 2 st typ gardian angels bredvid mej hela tiden, som ett sken, en man lite äldre herre och en ganska mycket äldre kvinna. Spännande.. detta visste jag inte..

sedan gick vi ner på nedervåningen där hon sa att i min dotters rum fanns en tjej som gick, (platsbunden på något vis) inte kopplade till oss utan till platsen där vi bor, men inte i detta hus utan längre sedan.

Jag fick för och efternamn men då jag och även med hjälp av min bror som släktforskar har sökt på namnet och på orten eller närområde finns ingenting...

Jag vet,, (nästan iaf) att något är det här hemma, både jag och barnen har känt och känner av det,, men just detta namn som hon gav mej gjorde mej förbryllad.

\+ att hon sedan visade sej vara en mycket underlig person övh...

så.... hur vanligt är det att folk luras om detta? och varför?

jag kan tillägga att tjejen som var här var här i ett helt annat syfte.

//L

## Comment 1
Author: Fjäril

Hej,

Ja vad ska man svara på det? Vad är din känsla? Varför dök den upp? Eget tvivel (på att det _inte_ kan vara sant) eller tvivel på just personen?

Jag har ingen erfarenhet av att någon medvetet hittar på/ljuger, men varför skulle hon nämna dessa saker och vad har hon fått allt ifrån. För vilket syfte?

Svårt det där, jag har inget bra svar. Fråga henne, prata med henne. Berätta hur du känner.

## Comment 2
Author: Labolina_73

Jag kan inte prata med henne..

Jag fick bara en känsla av att något inte stämmer,,, det stämmer absolut att här finns andar,, men iom att jag sökte på namnet hon gav mej och det inte finns någonstans och att hon överlag (enligt mej) är lite mysko så känns det bara lite konstigt..

Jag tvivlar på personen,, inte på att andar inte finns.

Jag får bara dåliga  vibbar av henne helt enkelt,, och därav min fråga..

//L
