# Medium plus dröm..
Author: jenniiieee

Hade kontakt med ett medium igår. Väldigt duktig var hon och jag fick mycket bra svar och kontakt med den man jag ville ha kontakt med dessutom :)

Och jag som varit så arg för att jag inte märkt av att han funnits runt omkring. Men det har han, han tycker dottern är lik honom sa han, och det stämmer. Han brukar komma och titta på henne och bad mig att inte vara arg.

Hade en dröm inatt om att jag fick ett sms av denna man som var min kärlek, jag såg klart och tydligt hans nr i drömmen och hur jag öppnade smset där han hade skrivit något om själar osv.. allt var väldigt detaljerat.

Vad betyder en sådan dröm? Är det bara en "vanlig" dröm? Eller är det något mer bakom som en hälsning?

## Comment 1
Author: Fjäril

Hej,

Vad roligt att det gick bra! Jag glömde av att kommentera din fråga igår.

Angående nummer och sms har jag varit med om något liknande, urknepigt var det.

Jag drömde att jag var på möhippa (dagen innan jag skulle det) och i drömmen får en tjej (som också skulle vara med på möhippan) ett telefonnummer uppskrivet av en (okänd) kille på sin hand. Jag mindes numret när jag vaknade och skrev upp det.

Dagen efter (på möhippan) träffar samma tjej (ur drömmen) en kille och han skriver sitt telefonnummer på hennes hand ![Förvånad](http://overnaturligt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad"). När jag sedan kom hem sökte jag på numret jag hade skrivit ner och det gick till en adress, strax intill mitt tidigare arbete. Jag vet fortfarande inte vad det skulle innebära, men konstigt var det, och inget bra svar fick du nu heller ![Flört](http://overnaturligt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Kan det vara något på hans mobil, något nummer ur hans telefonlista, ett gammalt sms?

Vad är det första du tänker på när det gäller mobil, sms, telefon-nummer etc?

## Comment 2
Author: jenniiieee

Hej :) Tack, det kändes riktigt bra igår. Han visade att han är med oss på olika sätt och pratade om min dotters babysitter och hennes leksak som hänger.

Ja, verkligen knepigt. numret jag såg var hans nummer. i detalj, varenda siffra. Och jag öppnade smset och läste något han skrivit om själar i drömmen.

Jag var så van att han smsar mig flera gånger om dagen när han var och jobbade så jag har saknat hans sms. Nu är telefonen tyst. Men i drömmen fick jag ett från han, med hans nr.

Sen fick jag en till sak av mediumet. Och det var symbolen H5. Och jag vet inte vad tusan det kan betyda..

## Comment 3
Author: Fjäril

#2

Då kanske han ville visa och påminna dig om sms:en från honom?

Fick du inget svar på vad H5 kan betyda? Trist att mediumet "lämnade" dig ovetande.

Av någon knepigt anledning så tänkte jag på vatten direkt. Om du separerar dem. H vad kan det vara? och 5, kan du få det till något?

## Comment 4
Author: jenniiieee

Ja, jag har också tänkt på att han ville visa det. men varför skrev han om själar och grejer?

Ne, hon visste inte vad det kunde betyda men att jag kunde bära med mig det och så kanske det visar sig såsmåningom. Har också tänkt vatten men inte fått till nått. Däremot tänkte jag på viruset H5 men det känns också fel.

Fick också veta att han inte visar sig för mig än på något sätt för att jag inte är redo för det. Och att jag måste starta en förlåtelseprocess. Hur gör jag det? Visst är jag arg men det är mest för omständigheterna kring hans död. Det han gjorde innan osv..

## Comment 5
Author: Fjäril

#

Ja det är svårt så här, utan att veta vad hon "fick till sig", men kanske ska du börja med att förlåta det som har varit (titta i tråden "Reningsritual", kanske är det något?) och "älska dig själv". Jag menar inte att du inte gör det, men många gånger handlar det om att acceptera allt som vi har och inte tänka på sådant vi _inte_ har.

Han kanske skrev om själar för att det är så ni "möts". Kanske mest via drömmar. Du kan be högt (innan du lägger dig) om att få möta honom och få de budskap (som eventuellt ska framföras) via drömmen.

## Comment 6
Author: camasufri

#   [jenniiieee](http://overnaturligt.ifokus.se/users/4d712176b9cb4620e901c9b1-jenniiieee "Visa personlig sida för jenniiieee")

När det kommer till förlåtelsen. Jag gav mig själv många magsugare under mitt navelsskåderi under sorgeperioden......

Och kom fram till att en del av förlåtelsen ligger i att förstå att man själv hade lärdom att skaffa genom deras och ens eget sätt att agera och hantera saker. För det är ju så att vi alla har något att lära av varandra. Någon, oftast ens närmaste av någon underlig anledning, trampar eller har trampat på oss, absolut (och vi själva har väl inte varit de vitaste änglar heller alltid ;) ) men hur har "vi" bemött detta? Tror det handlar en del om att vi måste ta ansvar för våra egna reaktioner våra egna välmåenden, likväl som för andras!

Dessutom i en situation som din, där man inte kan reda ut saker med motparten ligger en stor lärdom i att man ska förlåta, inte för andras skull utan för SIN EGEN! För att kunna gå vidare starkare och mer vidsynt

Kram på dig/ Carina

## Comment 7
Author: jenniiieee

Tack för era svar. Ja, jag måste förlåta både mig själv och han för de som varit och det som hänt. Han finns med mig. Och sakta men säkert börjat det sjunka i och jag förstår lite grann vad jag fick lära mig av honom.

Vad gäller H5 så har jag fortfarande ingen aning om vad det kan vara. Men det kanske visar sig efter vägen? :)

Sedan bad mediumet mig också att titta i fotoalbum och något med en sten. Om han sitter på någon sten osv. Har inte hittat något sånt än men det kanske också visar sig. Finns många album att söka efter. Däremot har han fått en sten av mig en gång med ett budskap på. Om det kan ha med den att göra. Där står det: var dag, ny dag, kreativa möjligheter. Och den betydde mycket för honom och den har jag nu upphängd vid mitt fönster.

Men livet måste gå vidare, men jag vet att han hör mig, och jag vet att han finns runt omkring och det är en stor tröst. Kanske han även visar att han finns där senare när sorgen börjar kännas lättare och det har gått ett tag. Jag hoppas det. Saknaden kommer alltid bestå. Och vi ses ju igen, såsmåningom.

Nu får jag fokusera på mina barn och ge dom ett bra liv. Och även mig själv.. Jag är så otroligt tacksam över att denna sida finns så man får skriva av sig lite och få utomståendes stöd och råd. För när en sån här sak inträffar, att man förlorar sin närmaste så går andras liv vidare medans ens eget liv står still för stunden..
