# Hur "fördjupar" jag meditationen?
Author: vresrosen92

Jag testade att meditera för första gången idag och det gick väl rätt bra. I början ville tankarna gärna flyga iväg, men jag lyckades behålla fokusen och under meditationen satt jag (i tanken) på en stor grön äng, innan jag gick ner till stranden. Efter vad jag trodde var 10 min, återvände jag till verkligheten. Jag kollade klockan och tappade hakan, det hade gått över en halvtimme! Haha, snacka om att tappa tidsuppfattningen :)

Vad jag i alla fall undrar är om någon har tips på hur jag kan gå vidare och få ut ännu mer av meditationen. Kanske lyckas få kontakt med någon ande/energi/själ eller låta min egen själ ge sig ut på äventyr.

Dela gärna med er av era upplevelser från meditation också :)

## Comment 1
Author: Fjäril

Hej,

Härligt att du har hittat ett sätt som passar dig bra!

I den här länken har vi samlat lite olika tips, bland annat om meditationer, vägledare, öva upp sin koncentration mm. Kika där.

[http://overnaturligt.ifokus.se/discussions/4f30472288f47223c201b1e9-hjalp-traden?discussions-1](http://overnaturligt.ifokus.se/discussions/4f30472288f47223c201b1e9-hjalp-traden?discussions-1)
