# Några första stapplande steg
Author: Envirobear

Hej! Jag skriver här, egentlig i syfte av att få råd och hjälp. Kanske hjälp med att tyda vad jag varit med om. Så här är det; Jag har sedan jag varit liten varit intresserad av det andliga på många sätt och plan. Jag har därför läst vad jag kommit över om detta, gjort försök i att ta del av detta. Men det är först nu som jag känner att porten till mig själv och min egen själ har öppnats för mig. Detta kom i en kombination av massage och healing då jag plötsligt kom att se och känna bilder. Jag kunde se konturerna av en svart fågel flyga över mig och sedan efter det kände jag hur mina skulderblad flaxade som vingar, jag fick vackert landskap under mig och tillslut ett rött hus vid en kust i ett bergigt landskap. Sedan en känsla av ultimat glädje och lycka för vad jag har fått vara med om. Känslorna blev starka när jag sedan skulle berätta om vad jag upplevt så jag kunde inte hjälpa att skratta och gråta av lycka. Så är det nu med. Jag har efter den stunden upplevt den andliga världen som så äkta och så ständigt närvarande. Jag tror till och med att jag sedan dess kunnat kommunicera med fågeln jag såg i mitt sinne. Jag läste lite om totemdjur, om det skulle kunna handla om det och fann tre möjliga alternativ. Att antingen handlar det om en kråka vilken står för att min värld kan te sig problemfull, men det endast för att jag ännu inte upptäckt min inre magi och att kråkan är därför att hjälpa mig. Alternativ nummer två skulle kunna vara en korp som står för en ny fas i livet och magi. Det tredje alternativet som jag känner är mest troligt, är båda två. Jag har försökt gå till mitt inre för att söka svar och jag finner båda två. En kråka och en korp som tjafsar med varandra om mitt bästa men också som gemensamt hjälps åt. Kan det vara så att den ena ska avlösa den andra? Har ni någon Tanke? Jag kan också berätta att jag efter denna "inre revolution" upplever vardagen på ett helt nytt sätt. Jag kan känna "krafter" på ett annat sätt och jag är inte längre rädd för det okända, jag vill möta det. Jag vet att jag har andar kring mig, jag kan ständigt känna det. Jag vet antagligen inte alls mycket om denna nya värld men jag vill lära för att helt och hållet hitta mig själv och kunna hjälpa andra med andliga problem. Men först behöver jag er hjälp, med råd om hur man tar sig vidare! Tack så jätte mycket för att du läst, jag känner en stor lättnad över att ha skrivit det bara. Och jag ska vara ärlig och säga att jag känner energierna runt mig i skrivandets stund, från någonstans ifrån känner jag ett "hejarropp"

## Comment 1
Author: ALPHIRA

Bästa Envirobear! Du har ju vaknat och vad härligt! En kråka och en korp, två kloka fåglar. Mycket spännande.

Jag är rädd för att du får vänta på hjälp en stund till, klockan är så mycket

\-bara sån världslig sak...

Jag själv är vän till fåglar och vice versa och har stött på dom i olika sammanhang. Ska tänka på dina fåglar och möjligen återkommer.

Det finns ju andra så kloka och erfarna människor här, så var säker på att du kommer att få sakkunnig vägledning.

Varma hälsningar och sov på saken. Svaret finns inne hos dig själv, du är ju på väg att lösa "striden" själv. Kan det var så att det är du som bestämmer?

God natt.

## Comment 2
Author: Fjäril

Hej Envirobear,

Du har fått fina kloktankar av vår goa Alphira (som inte ska tro att andra kan mer ![Kyss](http://overnaturligt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss"))

Jag kan bara hålla med i vad som har skrivits. Du har öppat dörrarna till en helt ny "värld" där du kan utveckla dig i den takt som känns bäst.

Mitt tips är att läsa böcker och meditera.

Tack som delar med dig!

## Comment 3
Author: Envirobear

Tack så jätte mycket för svaren, verkligen. Det känns som ett stort steg att bara få någon sorts "bekräftelse" på att andra har upplevt och  
känt liknande.
