# mässande på latin
Author: Jennyw

Min moster hör på kvällarna hemma hos sig några som mässar på latin. Hon har nyligen flyttat in där hon nu bor. Hon hör det, men inte hennes man. Hon har också nyligen fått en diagnos på cancer. Är det någon som kan förklara mässandet?

## Comment 1
Author: Magi-cat

hmm....det låter intressant! Hör hon alltså ord? Och hon har kunnat identifiera det som latin? Började det efter hon fått diagnosen?

Tänker mig att det skulle kunna vara ett helande mässande......

## Comment 2
Author: Fjäril

#2  
  
Ja den känslan fick jag också, låter magiskt och underbart (även om man i stunden kanske tycker det kan vara "skrämmande")

Jag skulle rekommendera henne att högt be om en förståelse till vad hon hör/upplever.

## Comment 3
Author: Jennyw

Det var min mormor som ringde och undrade om jag visste vad det betydde. Jag har inte pratat med min moster själv. Men jag tror att det började efter diagnosen och efter flytten. Hon har förstått att det är på latin, vad jag förstår, men jag ska höra om hon uppfattat några ord. Hon är en person som är med om mycket oförklarligt, min moster, men detta förstår hon inte själv riktigt, men hon är ju inne i andra tankar och känslor antar jag. Jag ska säga till att hon pratar lite med "dom". Tack för svaren! Jag återkommer efter jag hört efter lite mer. Mvh Jenny

## Comment 4
Author: Ghosthunter

Jag har spelat in anderöster där det talas latin....men jag har inte hört det med blotta öronen![Glad](http://overnaturligt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Gamla andar eller gamla platsminnen från den tiden då det pratades mycket latin, kan det ju vara!
