# Att be om saker
Author: Anaid

Jag brukar be om relationer jag vill ska komma in i mitt liv, och om att barnen ska må bra och ha det bra, och om olika saker jag vill klara bra men jag har aldrig bett om ting. Nu undrar jag lite om ni brukar göra det?

Det finns en sak som jag så gärna vill ha, j_ag behöver den inte_, men jag vill så gärna ha den och det känns så... ja, inte bra att be om en sak på nåt vis. Hur gör ni?

Jag vet inte var jag ska posta inlägget, hoppas det går bra här.

## Comment 1
Author: Fjäril

Hej,

Jag ber om en bra dag för mig och min familj, att vi ska vägledas rätt i relationer och att vi ska träffas hemma på eftermiddagen för att ha det mysigt tillsammans.

Tänker du på "materiella" ting? Jag är osäker på min egen tanke där, men egentligen är det väl inte fel att be om något som man önskar/mår bra av?

  
Jag tror att inget är fel så länge vi inte ber om saker som skadar någon annan, som att "låt mig få den personens arbete" osv.

Så önska på du ![Glad](http://overnaturligt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: Anaid

Ja, jag tänker på materiella ting, det känns så fel på nåt vis att be om en telefon även om jag använder nätet dagiigen och skulle behöva en telefon som är lättare att surfa med än den jag nu har  ![Skäms](http://overnaturligt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 3
Author: Fjäril

Jag har haft "svårt" för det själv (just för att man ber om andra viktigare saker, som beskydd osv) men jag tror inte att det är fel. Du sänder ut en önskan om något som du behöver - vilket inte gynnar dig för att "skada" andra.

Dessutom lever i en värld av materiella ting, man får anpassa sig. Sen kanske man ska vara försiktig i hur viktigt dessa saker kan bli för än, just "värstingdatorn" "värstingbilen", just för att det lätt kan ta över det viktiga - hur vi mår på insidan och hur vi bryr oss om världen/andra människor.

Men som sagt, du visar ju att du tycker det känns "fel" egentligen (vilket det inte är) och då sänder du också ut att du inget tar förgivet eller att du utnyttjar saker.

Det som kommer till oss har en mening, därför brukar jag be om rätt vägledning inför arbetsintervjuer (som exempel) då det kanske inte är det rätta för mig (egentligen) fast jag själv tror det.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Tänk positivt om den saken du vill ha. Tänkte på lagen om attraktion :)

## Comment 5
Author: Anaid

Fjäril:  
Min bön kommer nog att bli nåt i stil med: "Om det passar sej att be om en telefon så önskar jag just den telefonen" ![Skrattande](http://overnaturligt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Jag är ingen prylmänniska, men just den här telefonen skulle jag ha stor nytta av. Fast jag _behöver_ den ju inte egentligen så det känns lite knepigt. Men nog vet jag att universum vet att jag har goda intentioner och stor respekt för bön.

Norpan88:

Det ska jag absolut göra ![Glad](http://overnaturligt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Jag ber om allt jag vill ha. Det är ju egentligen inte saken i sig man ber om utan en känsla som den kommer att medföra. Känslan av frid, välbehag, lättnad, lugn - osv. Så varför begränsa sig själv? Be om allt du vill ha, det är ju inte så att du blir straffad för att du ber "fel". ![Tungan ute](http://overnaturligt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 7
Author: Jagmed

Nej jag ber inte om så värliga saker, det är sådant som sker runt en som man inte styr över jag jobbar för att få fram det resultat jag vill ha, det jag vill ha nu vill jag bara ha ur min begränsning just nu. Så därför aktar jag mig för att önska saker. Det kan lätt bli fel, att mitt ego tar över min önskning framför att utvecklas...
