# Hjälp min dotter har små spöken vid sin säng!
Author: caroline64

Hej

Jag har en 16 årig tjej som får besök av två olika spöken eller andar, var och varannan natt!

Först trodde vi bara att hon halvsov och drömde att hon såg någon, men i morse var hon redan vaken och på väg upp när den här lilla andetjejen stod brevid hennes säng!

Problemet är att hon hon blir jätte rädd och vill helst inte sova själv längre!

Vad gör man, jag har försökt få henne till att prata med dom, men det vågar hon absolut inte!

Det är två småtjejer i 10-13 års åldern som visar sig med gammeldags kläder på sig, hon kan beskriva exakt hur dom ser ut.

Är det någon som har något bra tips hur vi ska göra?

/Caroline

## Comment 1
Author: OlgaMaria

Ja, ni kan båda prova att säga åt dem att försvinna i Jesu namn. Om de försvinner då lär det inte vara Guds vilja att ni ska se dem!?

Jag blir arg över den här situationen för din dotter vill inte vara med om det här men du tycker att hon borde bjuda in dem här i erat liv. Jag skulle inte bli förvånad om det var pga dig och dina intressen/aktiviteter som de här spökena har visat sig. Respektera din dotter. Det viktigaste är att bli av med det här för hennes skull.

Och var inte så naiva snälla ni allihopa. Ett spöke är inte en fysisk varelse, dvs det du ser behöver inte representera det här spökets sanna natur. Bara för att ett spöke ser ut som en liten söt och snäll flicka behöver det inte vara det, det enda det betyder är det vill att du ska tro att det är en söt liten snäll flicka.

## Comment 2
Author: tarotlasse

Hej det är inte ande världens fel att dom besöker din dotter.

För din dotter bjuder in dom helt omedvetet genom att vara öppen.

Är du öppen ser ande världen detta och det är som att skicka en inbjudan till dom att kom och prata med mig.

Öppnar upp gör man helt automatiskt räcker man tänker på andevärlden så öppnar man upp.

Men stänger ner gör man inte automatiskt utan ngt man måste göra själv.

Stänga ner kan man göra på många olika sätt men gemensamt för alla är att man rent mentalt ber sitt inre om att få vara stängd och att man inte ska få kontakten med ande världen.

För när du är stängd så varken ser du eller upplever andevärlden och får vara i fred.

Men så fort du bara tänker på det igen så öppnar du upp igen räcker om du bara tänker kommer dom nu i natt i gen så är du öppen igen.

Då får man stänga ner igen och det är mycket träning i att kunna hantera sin medialitet och att få vara stängd när man inte vill ha kontakten.

Så träning och diciplin från personens sida när man stänger ner så prata med ditt eget inre tyst för dig själv om att du vill vara stängd och var bestämd.

För alla har vi en Guide även om vi inte kan se eller vet vem den är så finns den där och det är guiden som är som en dörrvaktmästare och bestämmer vem som kommer igenom genom dig.

Så ett bestämt samtal till din inre guide om hur du vill ha det och att du inte vill ha andekontakten.

Berätta att för guiden om rädslan o obehaget som finns för detta för dom förstår inte att vi kan vara rädda och tycka dom är obehagliga eftersom dom är så otroligt kärleks fulla.

Så igentligen inget alls att vara rädd för dom vill bara väl och ser att din dotter är öppen och tar då sin chans att få prata med henne eftersom hon omedvetet visar att hon är öppen för samtal.

Om du tittar på Det Okända så jätte vanligt när dom gör sina besök hos folk att det är en eller två i familjen som upplever ande aktiviteterna o dom andra i familjen märker inte ngt av detta.

Beror på att dom som inte upplever detta är stängda o inte motagliga för det.

Så alldrig andevärlden som stör utan vi som inte kan hantera vår medialitet och går runt och är öppna och då inbjuder andevärlden till besök.

Så lär din dotter att stänga ner och hon kommer slippa dessa ande besök.

När hon känner sig mogen så kan hon i stället utevckla detta med sin medialitet och själv kunna styra när hon vill ha kontakten eller när hon inte vill ha kontakten.

För absolut inget att vara rädd för dom är så kärleks fulla och så hjälpsamma  bara man lär sig hur dom komunicerar och fungerar o inte missförstår deras kominikation och skapar rädslor med våra egna tankar.

Lasse

## Comment 3
Author: caroline64

Tack för ett bra svar, det ska jag visa henne när hon kommer hem!!

## Comment 4
Author: OlgaMaria

Hur har det gått?

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Lite sent ute men...

Allison DuBois, den riktiga personen bakom TV-serien medium lärde sin dotter att använda en kappa av ljus att lägga omkring sig när andarna blev för jobbiga. Det är ett trevligare sätt att bubbla in sig i ljus. Det kanske lugnar din dotter tillräckligt mycket för att kunna tala med andarna och be dem åka vidare till ljuset.

## Comment 6
Author: skina

Hej, när jag råkade ut för lite för mkt påhälsning än jag var redo för och en del fysik beröring så stärkte jag min aura genom att tänka mig att den var som ett stort ägg omkring mig med ett skal som skyddade.

Det är ett annat sätt än kappan som Brilwermand skriver om.

När min lilla son föddes så fick jag känslan av att han blev påhoppad och när han sov i min säng la jag armen över honom och tänkte mig att mitt "ägg" hade långa vita taggar som skyddade ännu mer.

En kvinna som läste av mig senare berättade att hon såg en igelkott och det tog några dagar innan jag kom på varför.

Ett medium har berättat att min son har en stark förmåga och då kanske jag hade rätt i min känsla.

Jag brukar ljusmeditera själv, på senare tid har jag även fokuserat ljuset på familjen och över hela huset, upp över taknocken och ner i källaren. Som en stor ljusbubbla.

Men säg till din dotter att spökena inte är farliga, det vore värre om det var riktiga människor som förvillat sig in hos er. Säg att hon kan frammana samma känsla som hon skulle få om en förvirrad granne gått in i ert sovrum. Det borde hjälpa henne att få rätt avståndstagande attityd och minska hennes egen rädsla.
