# Känsla av annan närvaro
Author: wish

Hej

Måste få berätta om mina uppleverser och hoppas någon har en förklaring till detta:

När jag arbetar kan jag vissa gånger känna att någon iaktar mig eller kommer närmare mig och när jag går för att titta vem det är så är det ingen där. Det händer inte alltid utan bara 2-3 ggr /dag och vissa dagar inget alls. Är det jag som inbillar mig eller har jag sällskap när jag arbetar? ![Glad](http://overnaturligt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Kan tillägga att jag även känt någon komma imot mig väldigt fort från sidan och att jag automatiskt tagig ett steg bakåt för att inte krocka hehe. Ibland tänker jag att jag inbillar mig men samtidigt så är det väldigt påtagligt och verkligt.

Tacksam för svar på vad det kan vara

// wish

## Comment 1
Author: [Borttaget]

tror inte du inbillar dig det :) utan det kan vara nått..eller så kan det vara att du är trött fast jag tror att det är ngt andligt ![Skrattande](http://overnaturligt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Hej.

Jag kan med känna mej iaktagen och det ofta.  
Känns som om någon står och tittar mej över axlen.

Tror inte du inbillar dej. Sånt där känner man ända in i märgbenen och då är det sant.

Jag vet inte vem det kan vara. Men kanske nån som jobbat på ditt jobb innan och gått bort,

Är det bara på arbetet du känner det?

## Comment 3
Author: wish

Ja det är bara på arbetet jag känner det och det roliga är att efter jag har pratat om detta med mina kollegor så har en sagt att hon har hört någon viska " hallå" ett flertal gånger men att även hon trott att hon inbillat sig det hela och inte vågat säga något. Men kan något från andevärlden "tala" till oss som hon beskrev det?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Visst kan de tala till er.  
Alla hör det inte......

Vad spännande...![Skrattande](http://overnaturligt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Upplever du så, så är det förstås så. Sånt här brukar finnas en tid och sen försvinna. Har du känslan av att det kan vara någon bortgången släkting som är nyfiken på ditt liv?

## Comment 6
Author: wish

Ja det är spännande och det har fått mig att förstå att vi verkligen inte är ensamma här ![Glad](http://overnaturligt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

På fråga om jag har någon bortgången släkting som kan vara nyfiken på mitt liv så har faktiskt min mormor dykt upp i mina tankar väldigt ofta den senaste tiden, vet inte om det är hon men jag har undrat väldigt mycket kring hur hon skulle se på hur mitt liv är just nu.

Kan jag på något sätt ta reda på om det är hon?

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Det räcker med din instinkt som svar.
