# Spår från tidigare liv?
Author: Elolinona

Jag har funderat en hel del den senaste tiden på tidigare liv, och vad jag kan ha haft för tidigare liv. Det som gjort att jag börjat fundera mer över detta är bl.a:

\> Att jag är höjdrädd. Varför vet jag inte. Jag har alltid varit rädd för höjder, ända sen jag varit lill-liten. Jag har aldrig varit med om någon traumatisk  upplevelse som gjort mig rädd för höjder. Så var kan rädslan för höjder komma ifrån?

\> Jag har nog aldrig riktigt trivts inne i stan, utan har alltid haft någon slags längtan ut till landsbygden inom mig, eller till havet. Där det är tyst, lugnt och stilla.

\> Jag har alltid varit intresserad av historia! Det är något jag verkligen älskar, och jag har alltid tyckt om att historiska romaner. Särskilt intresserad av Sverige, och av bondesamhället.

\> Jag har sedan några år tillbaka börjat spela och sjunga folkmusik, och det känns som jag verkligen har hittat hem där, när det gäller den musikaliska genren. Som att det var något jag "halkat bort från" och som jag äntligen hittat tillbaka till.

Jag vet inte om mitt intresse för historia och folkmusik "bara" är mina nuvarande "intressen". Men vars kan intresset för dessa ämnen komma ifrån? Det känns som att jag måste fått det med mig från någonstans.  
Jag kan tillägga att jag inte fått någon stark musikalisk influens under min uppväxt , då ingen av mina föräldrar eller någon i min släkt är musiker eller sysslar med musik. Endast jag och min lillasyster sysslar med musik i vår släkt.

Vore intressant att höra andras tankar kring detta.

## Comment 1
Author: Elolinona

\> Dessutom har jag alltid älskat att simma, och bada i havet. När jag var liten, och badade tillsammans med min syster, kunde vi bo i vattnet hela dagarna och bara komma upp för att äta, och sen bege oss tillbaka till vattnet igen. Jag älskar fortfarande att simma i havet, men helst där jag bottnar. Jag får obehagskänslor av djupt vatten.
