# Något att fundera på.
Author: [Borttaget]

För att sätta lite myror i huvudet på folk så här på söndagskvällen... I en bok jag har står det: "Om ett spöke, i form av en människa eller ett föremål, inte gör något ovanligt, som att gå genom väggar eller försvinna, är chansen god att de som bevittnar det hela aldrig förstår att de sett något speciellt. Hur många spöken kan vi ha sett utan att veta det?"

(Modern mysteries of the world - Janet and Colin Bord)

## Comment 1
Author: ninor

Det tänker jag ofta på.

Ser andra det jag ser? Är mannen där borta verkligen en man, eller är han en ande? Kanske är jag som är knäpp, men så tänker jag. :D

## Comment 2
Author: Anna-Helga

Det var en kluring! ![Tungan ute](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Det är sant! Ibland vill de säkert inte bli sedda eller upptäckta medan de andra gånger gör allt och lite till för att få uppmärksamhet! ![Glad](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 3
Author: lojna

_Klokt tänkt..Vi tror nog inte vi har set.Litar inte på vad vi såg._

## Comment 4
Author: najstrik

De flesta spöken ser man mitt på dagen och ser ut precis som du och jag

## Comment 5
Author: Jimmy-G

[![Armchair Epistemology](http://cectic.com/comics/026.png "Armchair Epistemology")](http://cectic.com/026.html)
