# Otrogen i drömmen!
Author: Zynell

Jag hade en jobbig dröm i natt och undrar om någon kunde hjälpa mig att tolka den. Har försökt själv, men jag blir inte mycket klokare. :P

Jag befinner mig i en lägenhet, den är ljus och fin. Jag står i hallen med min sambo. Jag är rasande och gapar och skriker på honom eftersom han nyligen pratat i telefonen med en man och efter att han lagt på luren sade min sambo till mig att han skulle gå till den mannen för att vara intim med honom. Detta gjorde mig självklart hysterisk, att han dessutom hade mage att berätta att han tänkte gå och vara otrogen var riktigt förnedrande. Men hur mycket jag gapade och skrek så hjälpte inte det. Min sambo klädde på sig och gick. Jag minns också att under mitt vrålande såg han väldigt olycklig och ensam ut.

En annan sak var att i bakgrunden gick en äldre kvinna omkring i lägenheten. Hon var lugnet själv med grått fint hår uppsatt i en knut. Hon sade aldrig något men hon log mot mig harmoniskt hela tiden, som om hon försökte påpeka att det är lugnt. Att det inte är någon fara. Jag kunde nästan känna hur hon försökte smitta mig med sin lugna och harmoniska sätt. Det nådde mig, men min ilska över min sambos otrohet (som han inte ens dolde) var för stor.

Tacksam för svar! :)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Det kan finns många tänkbara anledningar till drömmen...

Det kan ju vara att din man umgås mycket med en manlig vän, och att du (kanske undermedvetet) blir lite arg och tycker att "_vi är faktiskt gifta, du borde prioritera att vara med mig lite mer"_

I så fall borde kvinnan i bakgrunden betyda, precis det du själv säger... Att det är lugnt...

## Comment 2
Author: Zynell

#2 Hm, njae. Min sambo har inga direkt nära vänner, förutom de personer som finns på jobbet. Men de ser han som arbetskamrater vitt jag vet.

## Comment 3
Author: Choklad

Det handlar om en obalans i dina energier, du ger ut för mycket energi, och får för lite tillbaka, dvs i vardagen så ger du men känner att du inte får något tillbaka..

I drömmens värld så betyder intimitet ofta en förening av något slag, känner du dig lurad?

Telefonen tyder på att en kommunikation pågår utan att du har någon kontroll över den, dina energier gör som de vill utan att du är medveten om det, och nu blir du arg och protesterar, dvs du är de mottagande energierna.

Som jag ser det så håller du på att balansera upp ditt känsloliv nu, eftersom du ju säger Nej. Och visar vad du vill och accepterar.( eller inte accepterar)

Du behöver få något som ger dig glädje och det är bra att du säger ifrån i drömmen, det börjar hända något..

Den gamla kvinnan tror jag är den "dröm-ande" som gav dig drömmen, hon ville helt enkelt säga att du ska ta det lugnt, allt blir bra.

Ärlighet varar längs säger hon.Och det är du ju, din manliga energi sa som det var, att den behöver mera kraft för att kunna ge ut , så den hämtar mer kraft hos andra givande (manliga) energier...genom att ha intim kontakt , dvs en förening...(frågan är varifrån hämtas denna kraft? var finner du tröst i din tillvaro?))

så din kvinnliga (vänstra) sida tar för mycket energi ifrån den manliga (högra) sidan...så det blir en obalans

blev lite rörigt, hoppas du förstår...

## Comment 4
Author: Zynell

Tack för din tolkning Choklad! Den var verkligen slående, speciellt det första stycket. Jag hoppas verkligen att det stämmer det drömmer försöker säga mig, att en förändring är på g, om inte kommer jag snart att kollapsa ordentligt. ![Skrikandes](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

Kvinnan i drömmen var inte bekant på något sätt men hon var verkligen lugnet själv. :) Jag är lite nyfiken vad det innebär att hon kan ha varit en dröm-ande?

## Comment 5
Author: Choklad

\# 5

Ofta har vi en ande som kommer och tar kontakt med oss i drömmen, eftersom vi då är mest mottagliga för andra sidan, och om vi nu skulle bli rädda för anden, så blir vi ju inte det i drömmen, så det är då de besöker oss. Så vem det nu var, så har hon förmodligen andligt ansvar för dig på något sätt.Hon ville nog säga till dig att allt ordnar sig till slut. Det gäller bara att du kommer underfund med hur du ska nuppnå den där balansen, kanske att du ska säga ifrån mera och behålla dina energier för dig själv, inte tillåta andra att låna dem.

## Comment 6
Author: Zynell

#6 Menar du att hon kan vara en skyddsängel/hjälpare? Jag tror att jag har två manliga hjälpare, men jag är inte helt hundra. Kan hon i sådant fall vara en extra hjälpare eller bara på tillfälligt besök?

Jag vet vad jag BORDE göra för att uppnå balansen och komma undan alla små energitjuvar som finns runt omkring mig, men det känns väldigt omöjligt.  Det innebär att jag måste flytta och bryta kontakten med en hel del personer.

## Comment 7
Author: Choklad

#7

Intala dig att ingen får ta dina energier, tänk Nej! när du känner att någon börjar dra energierna från dig, det märker du när du känner obehag och blir trött och irriterad på personen, då kan det hjälpa att säga nej och inte försöka "bära" personen, visst kan man hjälpa men inte hur länge som helst.![Glad](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Möjligen kan hon vara en av dina guider....

## Comment 8
Author: Zynell

#8 ha ha, så slående! Jag har "burit" den personen i snart 10 år och idag räcker det med att vi befinner oss i samma rum för att jag ska bli ilsken. Jag är bra trött på allt tjat som man bara upprepar om och om igen. Det når aldrig fram. Jag har börjat acceptera att denna person är som den är och att ingenting fungerar, vad jag än gör. Men samtidigt kan man inte låta bli att fortfarande påverkas.
