# Tror min lilla son får svininfluensa nu...
Author: Ljusta

Snälla hjälp mig att sända lite kraft och goda tankar till min lille son på 1,9 år. Jag och min sambo har med största sannolikhet fått svininfluensan, och nu börjar sonen få feber :(

Känner mig så himla orolig då han har fått feberkramp två gånger, slutat andats och blivit blå :(

Vill inte.... :( :(

Så snälla, skicka lite (eller mycket) healing på honom...

## Comment 1
Author: Britt-Marie

_Jag kan inte det här med att sända kraft. Men all omtake till er och er lille son._

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Skickar omgående till er alla om du vill!

Kramar om.

## Comment 3
Author: Ljusta

#2 Ja vi tar så jättegärna emot. Tack snälla snälla du <3

## Comment 4
Author: Mads

Sänder er tankar & ljus.

Kramar & krya på er

## Comment 5
Author: Anna-H-K

Tänker på din lilla som & försöker sända så mycket kraft & ljus till honom, som jag bara kan! Även till Er förstås!

Kram Anna

## Comment 6
Author: skrult

Försöker skicka så mycket jag bara kan!

## Comment 7
Author: lavinia

Klart jag skickar:)

## Comment 8
Author: Ljusta

Tack så jättemycket allihop :)

Ni får varma tankar tillbaka från oss <3

Om någon behöver bild av honom för att sända så finns det på min hemsida, under "min son".

## Comment 9
Author: Eija

Jag sänder massor av styrkekramar och tankar till er alla tre....kan ju inte healing, men medkänsla kan alla sända.....kram/Eija

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Är det inte bättre att ta in barnet till akuten om han är blå?

## Comment 11
Author: [Borttaget]

10# hjälp...tänkte inte på det, hoppas jag att föräldrarna förstår själva! Påpekar att vi som healar inte kan lova ut någon läkning, utan läkare gäller i första hand.

Ljus

## Comment 12
Author: ekorreguiden

I mitt apotek har jag två viktiga medel i beredskap för svininfl.

dessa medel är bryonia och belladonna..bryonia är ett mycket fint lugmedel som jag själv gett min dotter vid dubbelsidig lunginfl

belladonna är ett första medel för halsen,dvs för de tidigaste symtomen.Bra att ha hemma!!

(Din hund Eddie är lite orolig och vill att du ger honom lite uppmärksamhet)

## Comment 13
Author: JOWa

Ljusta:

Vad säger sjukvårdsupplysningen?

## Comment 14
Author: JILE

Sänder jag med, hoppas ni snart blir bättre.

Kram Jile

## Comment 15
Author: Ljusta

Tack igen alla!

Såg nu att det kan tolkas som att han fått feberkramp två gånger nu den här feberperioden, men det har han inte. Denna gång har febern precis börjat, och är inte så hög (än). Har tidigare fått två feberkramper vid två tillfällen då vi åkt ambulans till sjukhus iom att han inte andades på någon minut.

Det är bl.a. därför jag känner mig så orolig, om han blir så påverkad av en "vanlig" förkylning (feber 6 dagar sist), hur ska det inte då bli nu vid en influensa...

Sjukvårdsrådgivningen säger att vi ska avvakta...(såklart).

#12 Tack för tipsen! Ska kolla upp om det går att köpa här.

## Comment 16
Author: kommon

Snälla TS/#15. Belladonna innehåller atropin och kan döda din son. Man använder det bl a mot hjärtstillestånd.

## Comment 17
Author: Ljusta

#16 Oj, nej då ska jag verkligen inte köpa det :o

## Comment 18
Author: xinluo

#16 Men oj va hemskt!

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Men hallå

RÄTTELSE

Det blev visst ett missförstånd här..jag pratar om homeopatisk medicin.Alltså Belladonna i Homeopatisk medicin..tog det för givet när jag skrev....att detta förstods.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Belladonna i homeopatisk medicin är ett underbart medel,använder det dagligen i mitt jobb!!  ber om ursäkt om det misstolkades att det var detta jag menade,,,

## Comment 21
Author: Debattia

Skickar också styrkekramar til lhela familjen!!!

Varför är det sån skillnad på skolmedicinen och ört,alltså nu när det gäller belladonna???

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Mycket stor skillnad,det homeopatiska medlet är utspätt tusentals gånger innan det används som medicin...principen för  homeopati

utgörs av att "lika botar lika" man tar tex belladonna som i sin rena

form bla ger följande biverkningar...svullna körtlar,högröda symptom.feber,mental påverkan mm och späder sedan ut det,för att bota liknande symtonbild..lika botar lika..

## Comment 23
Author: Ljusta

#22 Ok, tack för förklaringen. Hade inte en aning om detta. Inte alls kunnig i det homeopatiska, men intresserad! Har använt homeopati till min förra häst, men aldrig på mig själv...

Brukar man kunna köpa homeopatiska örter i butik eller finns det bara på nätet??

Vågar man använda på små barn, under 2 år?

## Comment 24
Author: [Borttaget]

Man kallar inte homeopatisk medicin för örter,de kommer däremot ifrån en tinktur,dvs ett ursprungsämne,detta kan då vara en ört eller en orm,eller en mineral mm..

Belladonna är ett mycket vanligt använt medel och finns på homeopatiska apotek(i Större städer) annars kan du nog få hjälp på nätet.

Jag ställer mig frågan tvärtom,dvs vågar jag låta bli att ge dessa fantastikst fina medel

## Comment 25
Author: kommon

#21: Skolmedicinen är väl testad, vilket inte örtmedicin är, där gäller bara att den inte är hälsofarlig - Den behöver inte ge någon verkan mot det den ska bota.

När det gäller homeopatiska medel så är de utspädda medel. Ju mer utspädd, desto bättre anses de vara. De starkaste medlen kan jämföras med att du har ett par droppar av ett medel i vättern, och sedan tar du sjövatten och ger till sonen eller hästen.

Som sagt, ju mer utspätt, desto starkare. Så om du vill kan du hälla ett par droppar av medlet i Östersjön och sedan ta lite av havsvattnet, då jisses får du effekt!

Nu är inte det hela sanningen, för när man blandar ska man även slå preparatet mot ett bord eller liknande, för ämnet har ett minne, vilket gör att du blir frisk.

Av någon kosntig anledning finns inget vetenskapligt som visat att homeopatiska medel hjälper eller botar, men vadå, man får väl tro desto mer.

## Comment 26
Author: JILE

#23 Hej, hur är det med din son? Mår han bättre nu?

Min dotter går på homeopatisk medicin, och jag tycker nog du ska ta kontakt med en homeopat som ger dig råd och rätt dos.

Kan maila dig ifall du vill ha en adress?

Kram Jile

## Comment 27
Author: chik

ljusta..Hoppas att ni mår bättre eller att det har vänt.

Och jag hoppas att ni har varit på sjukhuset med er lille son.

Med sådana små barn så väntar man inte för det går på ett par timmar till det sämre.

Så skit i vad sjukvårdsuplysningen säger.Åk o sätt er på Akuten.Det är mitt råd till er.

Lena

## Comment 28
Author: Ljusta

#26 Nej han har inte blivit bättre, han har fortfarande feber tyvärr.

Maila gärna adress :)

## Comment 29
Author: Ljusta

#27 Det som verkar jättekonstigt är att man inte tycker att det är rutin att testa barn under 2 år med risk för svininfluensa. De är ju i riskgruppen för att få komplikationer...

De verkar inte vilja ha in en misstänkt svininfluensa i sjukvården med tanke på smittorisken.

Håller på att ringa och boka tid på vår vårdcentral nu.

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Homeopati är en mycket stor terapiform runt om i Världen.

Sen kan jag förstå att utspädningen kan vara svår att förstå

Man säger dock inte att ju mer utspätt,desto starkare,utan snarare

ju mer utspätt desto djupare verkan,potenser(styrkor) man således använder vid mer kroniska besvär.

Vad det gäller att slå medelt i bordet,vet jag inte vilken bok du läst

Möjligen har du kanske själv slagit huvudet i bordet.

Placeboeffekter finns i alla behandlingar.Själv behandlar jag både djur och barn med god effekt,Men vad vet jag,de kanske tror att man är både vetrinär och skolmed. doktor.

Är det den vetenskapliga forskningen styrd av läkemedelsbolagen

du menar??

## Comment 31
Author: [Borttaget]

![Oskyldig](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 32
Author: Anna-H-K

#27 Jag håller fullständigt med Lena här..Åk till akuten om symtomen blir värre & allmäntillståndet förvärras! Även om ni kommer in på sjukhuset & det visar sig att det INTE är så allvarligt så lugnar det iaf er alla så situationen känns lättare! Alltid jobbigt då dom små blir sjuka, man blir så maktlös & man vill ju såå väl!

Hoppas nu att detta är på väg bort & att ni alla snart är friska & krya igen! Barn är oftast mycket starkare än oss vuxna, detta gäller de flesta sjukdomar..Även om dom får så hög feber osv..men styrka har dom, på alla sätt & vis!

Kram med ljus & värme till er

Anna

## Comment 33
Author: kommon

#30: Vem som helst kan utföra forskning på homeopati, hittills har ingen kunnat visa att det fungerar utöver placebo.

Jo, en gång hade ju faktiskt The Lancet en artikel som visade att det faktiskt fungerar (ett bevis för att det inte alls är läkemedelsbolagen som styr vad som publiceras).  
Dock visade det sig att studien som visade att homeopati fungerar var fel utförd.

Så i dagslägen finns ingenting som visar att homeopati fungerar, på annat sätt än att fylla bluffmakarnas fickor med pengar.

## Comment 34
Author: [Borttaget]

Nja..tyvärr är du ute och reser i dina tankar,dessa medel är de enda min familj behövt använda under alla år,mina 3 barn har inte ens behövt besöka vanligt sjukhus

Tackar Gud för denna medicin.

(dagligen används denna medicin på djur och barn,utan ngn som helst placebo) Märkligt att folk i den vanliga sjukvården inte går på placeboeffekten,större delen som varit hos doktorn blir ju sämre

eller får ingen hjälp.

## Comment 35
Author: Anna-H-K

Jag har oxå mycket positiv erfarenhet av homeopatmediciner..& många med mig, både anhöriga, bekanta samt klienter! Har faktiskt hört rena "mirakelberättelserna" från många!

## Comment 36
Author: nyfiken51

Skickar healing. Hoppas han snart blir bra..

många kramar Siv

## Comment 37
Author: kommon

#34: Det är \_ingen\_ medicin.

Du skriver "större delen som varit hos doktorn blir ju sämre". Har du någon källa på det påståendet?

#35: Mirakelberättelser finns inom alla områden. Förklaring här kan vara placeboeffekt, även att att sjukdomen läkt ut och skulle gjort så även utan homeopatin.

Jag anser att medel som påstås bota eller lindra ska ha vetenskapligt bevisad effekt, vilket \_inte\_ hopeopatiska medel har.

Eller anser ni att det är okej om jag börjar tillverka piller hemma i mitt kök, och sedan säljer dem till bot för allehanda sjukdomar?

## Comment 38
Author: Frejzan

Hoppas inte lilla godingen blir lika dålig som förra gången. Det var jätteoroligt då. Vi ska skicka på honom och er.

Kramiz

## Comment 39
Author: Ljusta

#38 Tack mamma <3 Han har fått en till feberkramp efter den gången, den 13 i denna månad. Ännu otäckare då, längre tid som han inte andades :(

Han har faktiskt inte fått över 39 grader än :) Men jag vågar knappt säga det, för då går den väl upp... Haft feber som inte stigit över 39 sen igår vid 15-tiden.

Tack alla som skickat! Kanske därför han mår så bra än?

## Comment 40
Author: [Borttaget]

Menar du de vetenskapliga medicinerna som byts ut efter ett par i fass?? pga biverkningar eller för att det kommit en ny bestseller?

Är det de vetenskapliga hopkoken du menar som människor utsätts

för i brist på annat?? tex migränpatienter som sätts på epilepsipiller.Har just nu en sådan patient som mailat mig,liiger inne pga av biverkningar..Är det den vetenskapen du menar??

#38 feber är kroppens försvar och ska understödjas,om det behövs så ger man aconitum oftast tillsammans med belladonna.Aconitum skapar svettning och sänker febern,belladonna går på infektion,samt centrala nervsystemet...homeopati.

## Comment 41
Author: Ljusta

#40 Är Aconitum något som du kan rekommendera till barn med hög feber? Sänker det febern effektivt? Han ska helst inte ha feber över 39 enligt läkarna då han kan få feberkramp så lätt... Går det att kombinera med traditionell medicin, typ alvedon/ipren, eller är det farligt?

## Comment 42
Author: [Borttaget]

Vad jag brukar göra med mina barn när de var mindre,är förståss att se till att de får tillräckligt med vätska,kalla ¨våtomslag om vaderna kan avleda hettan från huvudet och minska kramprisken

Aconitum ska bara ges under en dag,för att försöka skapa svettning,belladonna är bra om man kör flera dagar.Bryonia

går på lungor,men man börjar med övriga medel,för att se om det sistnämda behövs,,

Min egen dotter fick spm sagt dubbelsidig lunginfl.som liten

hade just börjat mina homeopatiska studier vid den tidpunkten,så vi

gav henne pencillin...bredspektrat,blev bättre några dagar för att sedan komma tillbaka igen..gav henne då bryonia och sedan dess har hon inte varit sjuk i någonting...18 år sedan

## Comment 43
Author: kommon

#40/#42: Tacksam om du slutar rekommendera belladonna (atropin) vilket kan döda, alternativt tydligt berättar att det är en homeopatisk utspädning du menar.

Visst finns det biverkningar hos läkemedel, men framförallt finns det även en positiv verkan.

Homeopatiska medel saknar helt bevisad effekt utöver placebo, men naturligtvis kan tron förflytta berg.

## Comment 44
Author: Internettan

#43: Menar du att vetenskapen är säkrare än beprövad erfarenhet? Vetenskapliga "bevis" visar sig ständigt förändras. För varje studie som kommer fram till någonting hittar man en som talar mot. För varje expert inom ett vetenskapligt område kan du hitta en expert med motsatt åsikt. Dessutom är forskare ofta köpta av läkemedelsindustrin. Det förekommer dåliga studier, det förekommer att forskare tolkar fel och det förekommer fusk. Tusentals människor dör varje år av läkemedelsbiverkningar. Jag tror inte ens att vi vet allt som läkemedel ställer till (t ex vaccinationer). Dessutom har vetenskapen försett oss med idiotiska, felaktiga kostråd i över 50 år. Vad liknar det?

Om folk märker att homeopati fungerar så tycker jag att de ska använda det. Vem bryr sig om den klantiga vetenskapen i det läget?

Ljusta: Jag ska be för din son. Han blir säkert bättre.

## Comment 45
Author: JOWa

#44

En grej med vetenskapen är att den varken bryr sig om åsikter eller anekdoter, eftersom dessa inte har någonting att göra med vad som \_verkligen\_ fungerar eller inte.

Har du själv gjort ett dubbelblint test någon gång?

Det som är mest tragiskt är att det finns föräldrar som litar mer på något som inte har någon \_bevisad\_ effekt, framför medicin som har en verklig påvisad effekt, och på det sättet riskerar sina barns hälsa.

## Comment 46
Author: kommon

""#44:

"Menar du att vetenskapen är säkrare än beprövad erfarenhet?"

Konstig fråga, empirisk kunskap är självklart en del inom vetenskap.

"Vetenskapliga "bevis" visar sig ständigt förändras. För varje studie som kommer fram till någonting hittar man en som talar mot."

Nja, det är inte riktigt sant. Om vetenskapliga bevis visar sig vara fel beror det på att studier från början är felaktigt utförda. Ett bra exempel är då homeopatiska medel visade sig vara verksamma, den studien visade sig vara fel utförd, och det publicerades ursäkter om att magasiner tagit in dessa felaktiga uppgifter.  
Att vetenskapliga bevis ständigt förändras är fel, det stämmer inte alls. Kanske du menar evidens? Samma sak gäller dock där, det är sällan som saker "förändras".

"För varje expert inom ett vetenskapligt område kan du hitta en expert med motsatt åsikt."

Inte sant. Inom vetenskapen använder man sig av konsensus, alltså vad den största andelen sakkunniga anser. Att det skulle finnas lika många som är emot en sak som de som är för är alltså helfel.

"Dessutom är forskare ofta köpta av läkemedelsindustrin. Det förekommer dåliga studier, det förekommer att forskare tolkar fel och det förekommer fusk."

Absolut, ett bra exempel är studien om homeopatiska medel som jag redan nämnt. Rutinen när man forskat fungerar så att man gör en rapport, skickar den till ett seriöst magasin, vilken låter rapporten peer reviewas av sakkunniga. Studien ska vara repeterbar, vilket innebär att man ska kunna göra en ny studie som då ska ge samma resultat.  
Efter publicering får studien den stora granskningen, den läses av mängder som är insatta i ämnet, och det händer att den blir ifrågasatt och testad. Att alla dessa skulle vara "köpta" av branschen är möjligt, men ganska osannolikt.

"Tusentals människor dör varje år av läkemedelsbiverkningar. Jag tror inte ens att vi vet allt som läkemedel ställer till (t ex vaccinationer). Dessutom har vetenskapen försett oss med idiotiska, felaktiga kostråd i över 50 år. Vad liknar det?"

När tusentals dör av biverkningar, så överlever mångdubbelt pga läkemedel. Läkemedel är inte fria från biverkningar, men dess positiva verkan överstiger dess negativa.  
Man kan ta antibiotika som ett bra exempel, det gör att man i dag kan bota sjukdomar som för femtio år sedan döddade.

"Om folk märker att homeopati fungerar så tycker jag att de ska använda det. Vem bryr sig om den klantiga vetenskapen i det läget?"

Jag anser att man ska ha belägg för att en sak fungerar innan man påstår att den fungerar. Den homeopatiska branschen är långt ifrån ideell, de vill tjäna pengar precis som läkemedelsföretagen, men utan att de vill visa att det de säljer faktiskt fungerar.

Vore det ok att jag tillverkade ett iller i mitt kök och påstod att den hjälper mot tex cancer, och därmed gör att männsikor väljer mitt piller istället för att ta cellgiftsbehandling?

## Comment 47
Author: Tengilson

Ni som trollar här inne med allehanda "tips". Lägg av. Det kan drabba ett litet barn. Gör det istället i en annan tråd, eller ett annat sammanhang.

#0 Jag hoppas att du inte tar "medicinska" tips från anonyma i denna tråd, utan istället förlitar dig på expertis. Dvs folk med gedigen utbildning i ämnet.

## Comment 48
Author: [Borttaget]

Håller med # 47- det är angeläget![Glad](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 49
Author: Ljusta

Alla kan vara lugna. Efter att ha varit med om både det ena och det andra med sonen så är jag en väldigt hönsig mamma ;) Skulle aldrig någonsin utsätta min son för något som skulle kunna skada honom. Skulle jag fundera på att ge honom homeopatisk medicin skulle jag göra det först efter att ha konsulterat kunniga inom både homeopati och traditionell medicin.

Vill bara hälsa och tacka alla för han mår relativt bra nu :) Har aldrig någonsin haft sådan lätt reglerad feber tidigare. Kanske är tack vare all healing han fick sänt till sig? Men jag ropar inte hej innan jag kommit över bäcken...

## Comment 50
Author: kommon

#49: Du är säkert klok, men andra kan läsa tråden och tro att det är fiffigt att ge sin bebis belladonna.

I morgon kommer jag ta reda på till vem jag anmäler forumet, vilket faktiskt har ett stort ansvar när det accepterar rekommendationer om belladonna, vilket det gör.

Att ansvariga väljer att inte ta bort inlägg som rekommenderar belladonna till en sjuk bebis är skam av extremt hög nivå.

Givetvis har jag redan tagit skärmdumpar.

## Comment 51
Author: [Borttaget]

Det var bara lite råd,kan kanske tilläga att jag är utbildad homeopat

har basmed utb, 3 årig akupunktur utb,3 årig ört med utb.har även haft utbildningar för leg läkare i manuell medl för att nämna lite

Har arbetat som homeopat i 15 år,synd att ni ska skrämma människor.Sluta och snacka negativt om belladonna..ett mkt fint medel i homeopatisk form..med ditt resonemang är nästan alla homeopatiska medel farliga,då de tillverkas från giftormar mm.

Mina råd är av allmän karaktär,jag har dock förmågan att jobba på distans och läsa av tidigare liv,cellminnen mm,men här har jag medveten bara tipsat om bra saker,sen är det upp till var och en att

ta till sig,eller förkasta.

## Comment 52
Author: [Borttaget]

#50 .Antar att du själv jobbar med skolmed på ngt sätt.

Homeopati och belladonna används dagligen i Sverige och Världen.

I sverige finns dock en lag som gör att man inte kan behandla barn

vilket tyvärr får stora konsekvenser.

Av ovanstående inlägg kan du se att detta är allmäna råd.som förälder kan man sedan vända sig till en homeopat man känner sig trygg med,dock kan homeopaten bara ge allmänna råd,sedam kan föräldren själv ta beslut.

Kan tillägga att mina barn inte känner till annat en naturliga behandlingar och har aldrig behövt ngn skolmed.

Inte heller har de fått vaccinationer,Själv var jag medvetslös

en hel vecka efter vaccination,fick både hjärnhinneinfl och lunginfl

Kan upplysa dig om att ca; var femte patient ligger inlagda

på sjukhus på grund av biverkningar av sin egen med.

Varje år dör hundratals av blodförtunnade medel osv...

Din vetenskap träffar jag dagligen på i min praktik!!!

(Givetvis finns det också bra saker inom den vanliga sjukvården.)

DOCK !!!

Du får gärna göra en lista här på vad som botas inom den vanliga vården!!

KÖR.

## Comment 53
Author: JOWa

#51

Men snälla du. När det gäller människors hälsa handlar det inte om att "var och en" ska ta ställning. De flesta människor har inte rätt kunskap för att bilda sig en egen uppfattning. Så varför uppvigla oskyldiga människor till att förkasta vedertagen, vetenskapligt beprövad kunskap till förmån för något som enligt de flesta (alla?) kliniska tester visat sig vara overksamt?

Dessutom. Även om du vore en "riktig" läkare så vore det förkastligt att ge råd på ett forum. Om man inte ger rådet att kontakta sjukvården förstås.

## Comment 54
Author: kommon

#52: Du skriver: Du får gärna göra en lista här på vad som botas inom den vanliga vården!!"

Vad anser du om svaret "infektioner"?

Hur många med medicinering homeopati ligger på hjärtintensiven? Eller duger skolmedicinen där?

## Comment 55
Author: Internettan

kommon (och JOWa):

Eftersom jag är rädd att kapa tråden med en massa annat än vad den handlar om har jag svarat i [en ny tråd](http://overnaturligt.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=19567c98-5b2d-43fd-9dd9-59bdae627c7a&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup):

Läs om ni är intresserade - annars låt bli. ![Glad](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 56
Author: kommon

Egentligen är det bara bra om ni tar homeopatiska medel istället för evidensbaserade preparat.

En decimering av svagpresterande individer gagnar oss som överlever.

## Comment 57
Author: [Borttaget]

#54

De flesta infektioner kan tas om hand på homeopatisk väg.Vad det gäller hals och öron,så brukar detta vara ganska lätt att behandla.

Problemet med den medicin du företräder det vill säga skolmed.

är att den oftast "undertrycker" symtomen..en stor grupp barn kommer därför att få problem med sitt immunförsvar.

De kommer ständigt drabbas av nya problem och många gånger hamnar de i ekorrehjulet med pencillinköret,vilket också kan leda till resistens...När de senare i livet kanske verklïgen skulle behöva pencillin kommer det att vara overksamt!!!

Sådana patienter träffar jag regelbundet på!! Har dam nu

med urinvägsinf och njurbäckeninf..hon har fått pencillin i två år nu

Hennes läkare ber henne söka alternativ,då de inte törs ge mera

skolmed,

De evidensbaserad medel du hänvisar till, ger jag inte mycket för.

Ta en koll i en fass,så kommer du se att mediciner av ngn konstig andlig ständigt byts ut!!!

Var infektioner det enda på din lista???

Vad det hjäler dina hjärtpatienter,så är tidig behandling viktigt

homeopatisk med läker dert som är stört,inte förstört.

Även här är det mest symtombeh.betablockerar mm.

Vill man behandla hjärtat på ett djupare plan,måste man

släppa lite av den fysiska kroppen,dvs gå in i kausalkroppen

för att se vad som ligger bakom.(karmatiska saker mm)

Självklart finns det oxå fall,där skolmed behövs.tex op.

Ibland kan man dock komma i läge,då man prövat allt

Kan det då inte vara värt att prova ngt annat???

Min far som op aorta,fick sjukhussjukan,kroppen stöte också bort

den främmande vävnaden (dvs in op slangar mm) så att vävnaden

var på väg in i nekros,

De bestämde att de måsta ta bort allt igen,veckan före fick han

ett homeopatiskt medel,från ett ormgift..såret började redan läka efter två dagar och operationen kunde ställas in.

Tack gud för homeopatisk medicin!!!

\# 51..jag är trygg i mig själv och befinner mig på ett sådant plan,där jag "vet" vad jag gör.

Ibland måste man lämna beslutet till patienten,tex som det görs nu ang svininfl.man kan informera om för och nackdelar,sedan måste patienten själv ta ett beslut.

Budskapet här var att belysa lite alternativ,den som tar till sig

det kommer per automatik själv söka vidare,tex via homeopat.

Eftersom jag inte sagt ngt om dosering,styrka osv..blir man liksom tvungen till det.

Om man nu valt skolmed. och detta inte hjälper,om man hamnar i en kritisk situation,kan det vara bra att känna till dessa möjligheter.

Detta är i första hand mitt budskap.

## Comment 58
Author: Frejzan

Jag sänder på grabben i dag igen. Det behövs nog några dagar till och jag hoppas ni andra hjälper till oxå. Han lät väldigt pigg o allert i går kväll men jag vet att febern finns kvar. Tack för att ni hjälper mitt kära barnbarn.
