# Mumin
Author: [Borttaget]

Någon som vet om han lever?  
Har är inte i sin bur :( Det ligger lite päls i hagen och jag är jätteorolig ![Gråter](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Det var igår jag upptäckte att han var borta.

## Comment 1
Author: Choklad

Han är rädd och vill hem..har ni ett badminton eller tennisnät i närheten?

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#2: Nej, inte vad jag vet. Det finns en lekpark i närheten men jag vet inte om det finns något badminton/tennisnät där.

Vet du om någon har hittat honom eller om han fortfarande är "på fri fot".

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Är det ett fotbollsnät på en fotbollsplan?

## Comment 4
Author: Choklad

Jag känner fortfarande rädsla kring honom...ja just det, det kan okså vara ett fotbollnät...det är hängigt ...

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Han finns nog där bakom och är ensam!

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Jag bor väldigt nära en väldigt stor fotbollsplan :D Men menar ni att han är på planen? Det är ganska svårt att ta sig in för det är stängsel och sånt, men han är ju liten.  
Eller så kan det vara sportfältet där Dalecarlia cup brukar vara, det är väldigt nära.

## Comment 7
Author: Choklad

En liten kanin på en jättestor gräsplan....stackars liten..kan du inte be att få gå in där och se? Kaniner är bra på att ta sig fram lite överallt..

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Hoppas du hittar kaninen...håller tummarna! ![Flört](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Jag tror han är vid Domnarvsvallen! Jag satt upp lappar i närheten så tittade jag igenom ett nät (området är stängslat) så såg jag en kanin! Det såg precis ut som han. Först trodde jag det var en ekorre :D

Det är bara så synd att jag inte kommer in >.< Dom har träning där och jag vågar inte ropa -.-

## Comment 10
Author: Choklad

men du måste fråga ..finns det ingen vaktmästare eller någon annan? Ring dit och be att få se om det är din kanin..

Hoppas hoppas..

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Jag och tre till gick dit igår och blev insläppta. Vi letade jättemycket men vi hittade han inte :/

## Comment 12
Author: Magi-cat

hoppas du hittar honom! Ställ dit en bur med god mat i, Då blir han kanske lättare att lokalisera och infånga.

## Comment 13
Author: Choklad

Vad synd att du inte hittar honom...jag håller tummarna jag med

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Tror ni han är kvar på fotbollsplanen?

Kom nyss hem för jag var där och letade men hitta han inte :(

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Putt ..

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Finns han kvar på fotbollsplanen? :(

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Stackars, stackars dig! Jag vet inte, men jag hoppas verkligen att du hittar honom!

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Ingen som vet? ;(

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Jag blev helt gråtfärdig när jag läste, tror det kan vara så att han är ledsen.. och ensam.. Stackars dig, håller alla tummar jag har för att han kommer tillrätta.. Skickar styrkekram till dig!

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Tack för alla svar!  
Är det absolut ingen som vet vart han kan befinna sig? :(

Lägger upp en till bild.

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Jag försökte meditera över vart han befinner sig, och fick upp ordet Karl..nånting.. Tror det är namnet på en plats, typ karlavagnen, karlsvägen osv.. finns det nåt sånt i närheten? Ser även mycket grönt.. gräs eller träd.. hoppas detta kan hjälpa dig något.. håller tummarna..

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Karlsgårdsgatan? :) Fast det ligger ganska långt hårifrån .. och min farmor bor där ^^  
Ska kolla på Hitta.se på Borlänges karta och se om det finns något "Karl" i närheten. ![Glad](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Ja, jag hoppas verkligen jag kan hjälpa till på nåt sätt.. Du kan ju alltid be din farmor kika ut och se om hon ser nån som skuttar runt ;)

## Comment 24
Author: [Borttaget]

Hur har det gått med lilla mumin?

## Comment 25
Author: Anna-H-K

Jag är ledsen att skriva detta men jag tror inte att lille mumin finns här mer! Detta känner jag bara "logiskt" då vi har rovdjur runtomkring oss!

Hoppas innerligt att jag har fel & att mumin kommer åter men detta är vad jag tror & känner!

Kram Anna

## Comment 26
Author: [Borttaget]

#26 Hoppas du verkligen har fel ![Gråter](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 27
Author: Anna-H-K

Ja, det hoppas jag innerligt också! Vill aldrig göra någon ledsen så jag håller tummarna att han kommer åter!

Varm kram & förlåt om jag gjort dig ledsen /Anna

## Comment 28
Author: [Borttaget]

Cafieen för ca 20 år sedan köpte vi en kanin åt våra pojkar och enligt säljarna skulle hon vara en dvärgkanin. Denna dvärgkanin växte och växte så vi var tvungna att sälja henne.

Vi bodde i stan i lägenhet och nu skulle hon få komma ut på landet. Hon var van att vara med oss i stugan på helgerna och hon sprang aldrig bort.

Men hos de nya ägarna stannade hon bara i 3 dagar sedan försvann hon och jag förstod att räven tagit henne. Jag grät med mina pojkar. Så är tyvärr livet för det är inte roligt alls att mista djuren men om man gör det får man tänka på dem roliga stunderna man hade med dem.

Men jag vill säga att jag såg kaninen vid fotbollsnätet och jag tror att hon lever för du det finns andra som vill ha kaniner och kanske inte har råd.

Jag önskar och hoppas att du kan bli glad igen vare sig kaninen kommer tillbaka eller inte...kram från Jeremina!

## Comment 29
Author: [Borttaget]

Är det 100% att han är död? ![Gråter](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Usch.. jag tänker på Mumin.. ber för att han ska komma hem igen.. ![Gråter](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Skickar styrkekramar till dig

## Comment 31
Author: Imasy

Tänkte ju att vid Domnarvsvallen är det ju ohyggligt med trafik runt om. Har bott på Karlsgårdsgatan som liten, och jag skulle bli förvånad om en kanin kan ta sig igen den trafiken genom hela stan oskadd. Men man ska ju aldrig säga aldrig.

Tänkte annars området bredvid, vid Hushagen tex, de där gamla barack-husen har nog säkert en massa hål i grunden en kanin kan söka skydd i. Eller Gammelgården mitt emot, där lär det väl också finnas ett och annat skrymsle.

Tänkte även att om man står vid Gammelgården så är ju "skogen" bara ett stenkast ifrån, den som det finns en vandringsled i, som leder bort till kraftverket och badplatsen på Domnarvs sidan.

## Comment 32
Author: angstorpet

Jag tror inte att Mumin är död. Hur länge har han varit borta?

// Malin

## Comment 33
Author: [Borttaget]

#32: Barackhusen, vilka menar du då?

#33: Två veckor, så det förvånar mig inte om han är död .. Men någon kanske har tagit hand om honom. Hoppas verklingen det <3 ![Gråter](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 34
Author: Choklad

Jag känner stor glädje  och sprittande glädje från honom nu, kan också vara en kommande känsla, eftersom det känns som att glädjen är på väg till dig, i form av en låda med morötter, och möjligen en liten kanin i, det är någon/några som har hittat honom och bär hem honom i en trälåda till dig...

nu vill jag reservera mig inför detta, och säga att det kan vara så att han känner en glädje inför att få morötter, verkar som att han tycker mcket om det. Han mår bra iallafall, det känner jag.

## Comment 35
Author: [Borttaget]

#35: Vad glad jag blir! ![Skrattande](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Vet du vart han kan vara ? ![Skrattande](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 36
Author: Choklad

\# 36 Nej tyvärr ser jag bara detta med lådan och känner glädjen, att han har det bra. Men bli nu inte för glad, jag kan ha fel, men jag känner starkt att han har det bra.Det är jag helt säker på.

## Comment 37
Author: Imasy

#34

De där röda husen med egen ingång, som ligger bredvid/bakom Domnarvsvallen, och hör till Hushagen.

Man kan väl säga att de ligger bredvid gymnasiet, den där lilla kiosken och vallen.

Det är flerfamiljshus med egen ingång. Det är vanliga lägenheter men kallas för baracker, det är gamla bruksarbetar bostäder. Tror till och med att det kan vara dalablå dörrar på dem men jag är osäker. Är ett tag sedan jag var där nu.

Jag tror att gatan husen jag menar ligger på Torggatan, Utanforsgatan eller Hushagsgatan om jag söker på Eniro.

## Comment 38
Author: [Borttaget]

Imorgon får jag tillgång till utskrivare, så då ska jag sätta upp mer lappar ![Skrattande](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Hoppas verkligen han kommer tillbaka <3

## Comment 39
Author: [Borttaget]

Sådär, nu har jag satt upp lappar på Hushagen och på Konsum :) Hoppas nån hör av sig snart ![Glad](http://www.overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 40
Author: [Borttaget]

Hur har det gått? Har du hittat din kanin=(

Jag hoppas det! =)

## Comment 41
Author: [Borttaget]

#41: Nej, tyvärr :( Har hemmastudier imorgon och när jag är klar med allt har jag bestämmt mig för att knacka dörr på Hushagen :)

## Comment 42
Author: [Borttaget]

Ok trist att höra =( men ja hoppas att de går bra och att de förhoppningsvist ordar sej för dej =)

## Comment 43
Author: [Borttaget]

Tror ni han lever fortde? Ingen på hushagen har sett honom :( <3

## Comment 44
Author: [Borttaget]

Fortfarande\* :)

## Comment 45
Author: Imasy

Fråga om Pia på FK kan efterlysa honom i sin husdjurblogg? Hittelön brukar vara ett bra sätt att få folk öppna ögonen.
