# Missförstån - Sanningar
Author: Aldebaran

Missförstånd är att en människa som uppnått andlighet och förverkligat sitt Gudomliga Jag, automatiskt kommer att få uppleva välstånd, perfekt hälsa och aldrig sviktande tur. Om så skulle vara fallet skulle Jesus och Buddha vara bevis på andligt misslyckande.

Det berättas om människor som gjort underverk och andlig läkekonst (healing) antingen på sig själva eller andra. detta är resultatet av en occult, alltså inte andlig förmåga och alla occulta förmågor tillhör medvetandets och då inte Överjagets sfär, som är Atmans.

Acceptera att man kan uppnå andligt medvetande och ändå inte förfoga över någon annan läkekraft än den primära kraft som kan läka människans själ, hjärta och sinne. Vänta dig inte att alla människor som lever i anden, åtnjuter en god hälsa eller är i stånd att ge andra den.

Du närmar dig sanningen steg för steg och ytterst långsamt. Den materiella världen är en värld av både lidande och glädje. det är en förgänglig värld som har en början och därför också ett slut.

Paul Brunton säger att man kan ha trott på att något varit sant i 20 år, men om man tror så starkt att man inte kan tvivla, är det fel. Då är det en dogm! Man måste hålla alla möjligheter öppna och om Sanningen skulle komma och säga att detta inte är sant, måste man kunna ge upp dessa idéer.

Man måste vara försiktig att inte bli bunden av dogmer. Jesus-Kristus sa: Av deras frukt skall man känna dem. Vetenskapsmannen arbetar på samma sätt. Människan lever på 2 plan: ett yttre och ett inre känslomässigt mentalt.

Hennes yttre handlingar är helt enkelt resultatet av hennes inre tankar och känslor. Människan tenderar att uttrycka sitt inre jag genom sina yttre handlingar.  Ödet (Karma) är helt opersonligt och helt universiellt.

En människa skapar sitt egna öde genom sina tankar, känslor och handlingar och förr eller senare får hon tillbaka vad hon givit ut. (som du sår får du skörda)

Du är här för att lära dig vem du är! Livets upplevelser är de läxor som till sist kommer att lära dig förstå. Oftast lär man blint och omedvetet, men ändå får man lärdomar. 

Ditt öde som du tjänat ihop under tidigare liv bildar ramen för ditt nuvarande. MEN, du kan själv bestämma över din reaktion över dett ditt öde. (dvs. i detta liv)

När det gäller en adept (lärljunge) så måste han acceptera sitt nuvarande öde, men inte skapa ny karma. Din fria vilja skapade en gång ditt nuvarande öde, och den skapar något nu också.

Det personliga jaget, egot, är din fiende men det kan bli din vän, när du kan säga: Ske din vilja, inte min.           Du kommer aldrig att finna anden om du inte är villig att ge upp din personlighet.

Låt oss accepteraSanningen för dess egen skull, antingen den för med sig svåra problem eller god hälsa. Occulta förmågor har ingenting att skaffa med andligt sökande. De är "bara" mentala krafter!

Om du vill finna himmelriket , så måste du ge upp ditt personliga ego. Fåfänga är den första av de fallgropar som väntar på dem, som till en del utvecklat occulta förmågor.

"Magiska" krafter är ett lägre uttryck för Överjagets högre krafter eftersom det ytterst endast existerar en enda kraft i hela universum, liksom det endast finns ett enda medvetande.

Det största underverk en adept kan göra är att hjälpa andra (utan minsta tanke på egen vinning eller belöning i någon somhelst form) att uppnå en förändring av medvetandet, därför att det påskyndar deras uppvaknande från illusion till sanning.

Överjaget finns överallt, det är allestädes näravrande. Det är grunden till allt och det uppfyller allt. Kom ihåg:  **En del av den eviga anden lever i dig**

## Comment 1
Author: Choklad

men om jag ger upp min personlighet så finns jag inte mer..och min personlighet är ju jag,min själ. om jag ger upp min personlighet blir jag ju som en zoombie..alltså kan andra styra och ställa med mig som dom vill..![Skrikandes](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")näää tror inte det

Men; med min personlighet , mitt ego, kan jag säga; Ske din vilja

Jag tillåter ljuset att finnas i mig, och tillsammans med mig, jag är villig att lära mig allt det min själ behöver för att gå vidare

Men aldrig att jag ger upp mig själv, mitt Jag!

Kanske jag inte förstår allt ännu. Vägen ligger ännu lång framför mig

## Comment 2
Author: Aldebaran

Samma för mig.. Men personligheten (din fysiska) är inte själen...Själen sitter högre upp/längre in..

## Comment 3
Author: Aldebaran

Man kanske kan säga att det finns personlighet och en högre "personlighet"

Vi behåller vår personlighet när vi kommer till astralvärlden. Vi behåller den i den första delen av mentalvärlden det är först i Kausalkroppen som våran "fysiska" personlighet tankar över sina erfarenheter i ditt högre medvetande.. Därefter blir du en "ny personlighet i nästa liv"  Och det handlar inte om att någon skall styra och ställa över dig. När vi kommer dit så finns inte dom begreppen längre...

## Comment 4
Author: Choklad

ok..men jag tycket det konstigt ändå..min man kom och besökte mig från andra sidan, och då var han den som jag minns honom. Och mina föräldrar var med honom ..hur kunde jag veta deras personlighet? Att det var dom?

## Comment 5
Author: Aldebaran

Därför att din man befann sig på astralplanet där kan man bli kvar länge.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Mja vi har ju alla vissa karakteristiska drag som följer oss i alla liv. Jag håller med om att själen, mitt undermedvetna och den jag är just nu i min fysiska kropp kan skilja sig åt. Jag har faktiskt upplevt min själ när den skrattat i samband med en regression.

Det undermedvetna är ju den som vet allt och försöker få en annan att förstå saker och ting. Att vi har en viss personlighet beror bl a på alla dessa blockeringar som ger oss ett visst beteende och vissa behov. Försvinner inte blockeringarna så försvinner inte beteendet och behoven heller.

Kram Åsa

## Comment 7
Author: Aldebaran

Det vore ju trist om din personlighet i detta liv t.ex Stina kommer tillbaka som man i nästa liv..

## Comment 8
Author: Aldebaran

Ja, det har vi ju... Det är dom drag vi samlar på oss. Men dom är ju inte samma sak som personen Stina eller personen Janne (jag) i detta liv är.. Det är det jag menar med opersonlighet..

## Comment 9
Author: Choklad

Ok då har nog jag också hört min själ![Förvånad](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")för en gång när jag tänkte att nu ska jag minsann börja med yogan..(hade köpt en bok och allt) och skulle göra den första övningen...då sa någon inom mig: (äntligen!!)det kom från hjärtchakrat område..alltså inte från mitt huvud ![Obestämd](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Jag blev jättepaff!! Tyvärr så har jag inte fortsatt med yogan...

Och en annan gång så var det någon som rörde sig inom mig, ungefär som just en "osynlig" kropp inom mig  det kändes uppe vid mina axlar mest..

Då vågade jag inget säga om det....Såå då är detta Jag som finns inom som den rätta jag? Jag blir så förvirrad nu, hur kan man vara två stycken på en gång?

## Comment 10
Author: Aldebaran

Mmmm du är inte två st på engång. Det finns bara en. den enda anväder olika "klädnader" eller kalla det "skal" eller tom. "fasader". Fysiska, Eter, Astral, Mental (där personligheten är en del av) Kausual (där vi lägger av personligheten och går mot det högre) ATMAN. Personligheten är en del av din nuvarnade inkarnation, som man eller kvinna med dom egenskaper som följer av detta. När du går vidare från Astralplanet mot Mentalplanet så kommer du senare till Kausualplanet där DU "tankar" över erfarenheterna (bra som dåliga) från detta liv till ditt högre (som en slags databank) Innan du återgår till det fysiska (reinkarnerar) för en ny "läroperiod" i den Fysiska världen. Det kan åter bli som man eller kvinna, det skiftar från liv till liv..

## Comment 11
Author: [Borttaget]

#9 Choklad, ifall jag få flika in  ![Oskyldig](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")![Skäms](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms") och tipsa om ett par artikelserier som garanterat skulle klargöra dina funderingar så läs här

[Människa känn dig själv](http://www.andligutveckling.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=dca3e2fe-4e25-46cc-9c5e-611f0f3017ac&GroupId=4658726d-d25f-4ebb-ac08-ca4847e71493&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ArticleGroup)

[Döden- ett äventyr](http://www.andligutveckling.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=48eb252c-ae55-4b82-a8f1-4fb5a51e2cb2&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ArticleGroup&ThreadListPage=1)

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Det som är lite intressant och kanske tankeväckande är att det finns en permanent atom på varje plan som bygger in egenskaper och därmed styr den karaktär som nästa personlighet får, dvs  det du lyckades uppnå under inkarnationen och sådan du _är_ när den slutar, där börjar man nästa gång.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

#11 Hoppas inte detta blev överträdelse nu i för många länkar till info. ![Skäms](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 14
Author: Choklad

hmmmm ungefär som när man går i skolan eller en kurs? Ni får förlåta mig om jag är lite dum, men jag blev så förvirrad .jag vill ha kvar min personlighet, den är ju jag(på gott och ont) Jag menar..det enda man egentligen äger är ju en själv, så det vill man ju inte mista...men jag ska gå in på länkarna och läsa..kram på er ..men  hur vet ni allt detta då?

## Comment 15
Author: Aldebaran

Ungefär så ja... Och du är absolut inte dum och du skall absolut inte känna dig det heller. Förvirrad kan man lätt bli när man läser sådant här. Även jag. Thomas tvivlaren finns inom oss alla tro inget annat. 

Din själ är ju den som är du (kalla den överpersonligheten), din personlighet som du har i detta liv då du är kvinna kan du ju inte ha kvar i nästa liv om du skulle födas till man. (en banal förklaring men kanske begripbar??)

Det är inte ditt inre jag där tankarna kommerifrån som läggs bort, men jag håller medom att det kan vara svårt många ggr.

Hur vi vet detta?  jag kan bara svara för min del. Jag känner inom mig att så här måste det nog vara, det är ju INTE lika med att du eller någon annan måste känna så för annars är ni dumma och förvirrade.. Absolut inte. jag försöker heller inte pracka på dig något utan läs, försök förstå det du kan. Bilda dig en egen uppfattning, diskutera med andra etc etc. Blir det för abstrakt så släpp det!! Ta det för vad det är, en esoterisk teori och ingen dogm.

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#14 För mig är det en inre vetskap. Precis som Aldebaran säger, läs och smaka på det, rimmar det med ditt hjärta så ta till dig det annars inte. Så gör jag när jag läser i alla fall.

kram på dej me! ![Glad](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

liten parantes, din personlighet kommer du ha kvar ända tills dagen då den uppgår i själen, långt fram i framtiden. Fram tills dess är det mer själsintegration som pågår, dvs att _karaktärsförädla personligheten_, så den ligger i linje med själens vilja och vibration.

gav detta "svammel" dig något?

## Comment 17
Author: Choklad

Ja, ok, det kan jag acceptera , att själen blir "förädlad", förbättrad, det är väl därför vi ska genomgå alla dessa olika liv?Då har jag en chans att själv bestämma och utveckla och förbättra..annars ( i mitt tycke) känns det som att jag blir "överkörd" av livet...av mitt inre jag). Har varit inne och läst trådarna. Mycket intressant.

Det är inget svammel alls, jag är glad för era svar![Skrattande](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Jag har tittat på de artiklar du länkade till Marianne. jag har inte läst vartenda ord, men tillräckligt, tror jag, för att få ett hum om vad det handlar om.

Det hela gör mig mest förvirrad får jag erkänna.

Jag lever här på jorden nu idag, och strävar efter att göra rätt och vara en god människa i största allmänhet. jag har även försökt att uppfostra mina barn i samma anda. Jag trivs med livet som jordgumma och känner ingen dragning till det som är större och kanske bätte i nån annan del av verkligheten.

Här och nu  är det som gäller och det som kommer sedan kommer sedan. Den som lever får se![Flört](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Frågan är; om vi nu ska utgå ifrån att detta i dina artiklar är med sanningen överenstämmande; har såna som jag någon nytta av denna kunskap om "hur allting är egentligen"?

## Comment 19
Author: Aldebaran

Hej Maggan! Det avgör ju bara var och en som läser artikeln, boken, hör på en föreläsare eller vad det nu än är..

Kom bara ihåg att det är ingen som "prackar" på dig någon slags tro, utan du får bara till dig en text och den får du ta ställning till. Fråga gärna men bli inte arg för svaret för vi svarar ju utifrån vad vi känner och tror av döma vad vi förstått av texten, boken artikeln etc etc.

Vad menar du med "såna som jag"? Klart att duhar hävdar jag.  Jag tror och känner att vi alla för eller senare har nytta av allt detta. Att allt hänger ihop och att vi långsamt utvecklas mot något högre. Sedan om du inte vill ta emot detta i detta liv utan är nöjd med det som är så är det helt OK. Jag ser absolut inte ner på dig för det och det är absolut inte säkert att du ligger efter mig i utveckling för det. Absolut inte!! Vi har all våran krokiga å smala väg att vandra.

//Janne medarbetare på AU

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Tack  för att du tog sig att svara janne.

Jag ser det inte heller som att någon prackar på mig något. jag kollade artikel av egen fri vilja, eller snarare nyfikenhet.

Och varför skulle jag bli arg?

När jag talar om "såna som jag" så menar jag oss som koncentrerar oss på här och nu. jag anser att den viktigaste uppgiften med jordelivet är att lära oss dem läxor som hör till det. Det är en tillräckligt svår uppgift och jag menar att om man sneglar för mycket åt det som artikeln talar om, så finns risken att man tappar fokus och markkontakt och börjar leva "i det blå".

Missförstå mig rätt - jag menar inte att det är det ni gör inom Teosofin - jag bara filosoferar nu ![Glad](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 21
Author: Aldebaran

Jag lever med 3 barn på halvtid två tjejer 17, 13 och en lite kille på 5,5 år. Har 2 Ex till dessa tre barn, jobbar fullständigt normalt som projektledare på Volvo LV (ja, jag har jobbet kvar) Ungarna har spelat handboll, fotboll, dansat flamenco etc etc.

17-årstjejen tycker väl att jag hör hemma på nån mentalanstalt någonstans men det är av andra orsaker ![Flört](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Jag lever aldrig i det blå, jag ser Teosofi som en vetenskap (kalla den udda om ni vill) som jag tycker om att studera.  Du såg stadgarna och syftet med Teosofi, det där om oavsett trossamfund.. Ta det för vad det är. Tro mig det finns alltid något att se och lära.

Det är ett smafund man blir medlem i och betalar en avgift 200 kr/år samt 10-150 till sin lokal grupp. Man kommer å går som man behagar ingen kommer ringa dig för att jag dit dig, som man läser om inom frikyrkorna. Klart har du kommit många ggr å sen inte dyker upp så kan la du få ett mail eller nått som frågar hur det är inget mer.. Finns inga dolda kostnader och kurser som du måste gå etc. Alltså inget sektliknande...

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Jag har en släkting som är Teosof, så jag vet en del om vad det rör sig om.

\- men jag väljer att köra mitt eget race ![Flört](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

tack för att du delade med dig Janne!

allt gott

## Comment 23
Author: Aldebaran

det är helt ok med det..Man skall ALLTID göra vad man tycker i detta sammanhang...

Och jag delar med mig så mycket du vill det är bara att fråga eller undra...

allt gott

## Comment 24
Author: [Borttaget]

#17 Kul att höra att det inte upplevdes som svammel, ibland så får inte fingrarna ut det hjärtat och hjärnan tänker. ![Oskyldig](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Jag tänker så här, att vissa liv väljer vi att gå djupt in i studier andra liv ska de (förståelserna) implementeras och levas. Vissa liv ska båda genomföras samtidigt.

Jag valt att läsa och förstå livet genom esoteriken, för mig har det gett svar på mycket som jag brottats med. Andra brottas med annat, jag kanske ska leva "nuet" nästa liv, eller så har jag gjort det annan gång att jag ska fokusera på annat denna gång.

Livet och utvecklingen är så mångfaldig att ingens liv är sant för någon annan, alltså inte heller livsförståelserna.

Var och en av oss lever det mest optimala liv med tillhörande livsförståelser som är bäst och mest utvecklande för innevarande inkarnation. Nästa gång gör vi nog alla annat.

Jag tror nog här igen att vi alla lär oss de livsläxor som är menade för innevarande inakrnation på olika sätt, så den som just nu känner att nuet (här o nu) är viktigt att fokusera på har väl det som sin "läxa", men att därmed mena eller anse att det är den viktigaste läxan för alla eller att andra har samma läxa blir ju fel. Precis som att  somliga av oss verkligen inte ska bekymra sig så mycket om "här o nu" utan har andra fokus som ska jobbas med, dvs andra läxor att ta fatt i. Alla hör väl ändå till jordelivet, eftersom vi alla är inkarnation.

Så tänker jag.

ps. Nytta av artiklarna har de som har nytta av dem, inga andra tilltalas väl av dem. Precis som det fungerar med allt annat man läser och hör talas om, man tar liksom till sig det som passar in i en själv, resten bör man lämna bara.  
Det finns ju miljarder nycklar och alla passar inte i ens eget hjärtas lås.

## Comment 26
Author: [Borttaget]

Det var ett bra svar Marianne! jag instämmer med varenda bokstav.

Jag kansker återvänder till artiklarna om jag någon gång börjar brottas med svåra frågor och då ser jag dem kanske med andra ögon. ![Glad](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 27
Author: Choklad

\# 26 Mm jag med ..detta var intressant! Jag undrar; Teosofi...är det inte den läran som Jesus hade ? Det fanns ju en annan lära som judarna har, och en annan med munkar  som hade teosofi som sin lära? med healing och annan läkekonst...mycket hemligt. Jag har läst en liten bok om det.

## Comment 28
Author: Aldebaran

Det finns en bok om **Jesu Hemliga Lära** skriven av **Dr H Spencer Lewis.** Av samma författare finns också **Jesu Mystiska Liv**.

Där kan man läsa lite om vad du nämner ovan. Teosofi startades av Blavatsky 1875, innan dess fanns den givetvis också det är ju bara en definitionsak.. Vedalära/esoteriska läror och teosofiska läror är ju lika...

## Comment 29
Author: Choklad

Jag hade nog lite fel där ifråga om teosofin...![Skäms](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")boken handlar om Esseérna, som skrev dödahavsrullarna...Men de två lärorna påminner om varandra....

( Boken är "bara" en roman, och den heter Miriams sång, men den innehåller mycket som är tänkvärt..) Den fick mig att fundera..)

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Jesus kan ha hört till Esseérna.
