# Vem finns i rummet på nattligt besök??
Author: mommo

Hej alla kloka!

Finns det någon som kan hjälpa mig? I snart en veckas tid "spökar" det hos mig! Och jag som aldrig förr har varit mörkrädd måste nu sova med lampan tänd... Somnar ordentligt som först efter fyra på morgonen, så nu börjar jag vara ganskaså urlakad!

Jag hade innan dethär började några nätter med väldigt klara och detaljrika drömmar... Jag tror att dethär kan hänga ihop på något sätt, fastän drömmarna handlade om helt andra saker än vem/ vad som besöker mig nattetid.

Den som besöker mig är min mormor! Det bara vet jag, fråga mig inte hur!!

Vi hade ett väldigt nära förhållande i jordelivet, och jag har alltid väntat på att hon skulle höra av sig. Hon dog för snart 16 år sedan, och har ibland visat upp sig, men nu varje natt! Och så finns det flera andra där också runt omkring, men dom vet jag inte vem det är.

Jag har stängt schakrarna före sovdags, bett mormor ( om det nu är hon) fara iväg eftersom jag behöver sova och visa upp sig dagtid istället.

Men detta bara fortsätter. Jag har slutat drömma, men istället vaknar jag i ett för där är någon i rummet!

Vad tror ni? Är det min mormor? Och dom där andra, vem är dom då? Och varför kommer dom varje natt, jag måste ju få sova någongång, Och nu har jag ju dessutom blivit mörkrädd, fast jag inte tror att dom förmedlar någonting "farligt". Hjälp mig att få klarhet i detta!
