# läsa av handikappad katt?
Author: Carolyn

hej kan nån läsa av vår katt?

## Comment 1
Author: wolfie

Men åh!jag blev ledsen när jag såg bilden..sorry!stackars liten!

## Comment 2
Author: siberlina

det ser ut  som en liten björn unge,men  den  mår  så  där  halvbra

## Comment 3
Author: Carolyn

okey, varför mår han inte  bra då?

## Comment 4
Author: mariaef

Men lille stackars kisse! Har han en hjärnskada?

## Comment 5
Author: Carolyn

aaa han har en hjärnskada. någon som kan se hur han mår??

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Men va söt den var!!!! Det ser ju inte ut som en katt. Om man kollar tassarna och klorna ser det mera ut som en björn som nån sa. Jag hoppas han mår bra. Men jag tänker inte tona in på han.

Nån annan kanske vill det. \*blink\* Men såååå söt. Kunde inte låta bli att skriva det i alla fall.

## Comment 7
Author: siberlina

ha mår  inte så bra  ,just  pg av hjärnskadan

## Comment 8
Author: Hatasallad

Det borde vara förbjudet att vara så söt![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 9
Author: Carolyn

alltså han föddes med en lätt hjärnskada, vinnögd och halt. men jag undrar om nån här kan läsa av honom o se hur HAN mår... han övergavs av mamman så vi fick mata honom med flaska var 3e timme.

## Comment 10
Author: wolfie

Åh då stämde det på pricken det jag kände..men jag är så ny på detta område om att läsa av bilder..stackars liten..han är ju sååå söööt!hoppas allt går bra för honom trots sina handikapp..

## Comment 11
Author: pyttelillatrollet

Jag tycker du ska ta den till en veterinär som får bedömma hur den mår! mår den inte bra så bör den kanske få somna... Trist om det är så illa så den kommer få svårigheter när den växer upp. Hoppas det löser sig, den var verkligen jättesöt.

## Comment 12
Author: Hannaumea

Jag tycker ni borde ta den till en veterinär jag med.... det såg synd ut om han...

## Comment 13
Author: Carolyn

vi har tagit han till vätrinären han lider inte av sina handikapp. annars hade vi självklart inte behållit honom han e idag 6 år.

## Comment 14
Author: Hyacint1

Jag vill inte på något sätt moralisera, har själv 5 katter hemma och har hållit på med uppfödning i många år. Men när mamman överger sina barn eller sin kattunge, gör  hon det för att det ärnågot som är fel,,, det är hur hårt det än låter naturens eget sätt att "sålla bort" svaga individer. Titta på dom så kallade raskatterna ,hur mycket sjukdomar och fel och brister finns det inte där ,och allt för att människan har varit framme och lagt sig i med att ta djuret/djuren till veterinär och vätska upp dom , spruta i dom penicillin och div.vitaminsprutor allt naturligt vis för att hjälpa den söta lilla kattungen, som givetvis alltid var bäst i kullen....och seda åker man hem och handmatar dom som mamman inte vill ta till sig och vad värre är kanske låter dom fågå i avel också, och låter därmed bristerna och felen gå vidare till nästa generation i all oändlighet.Allt detta har gjort att vi har fått katter med njursvikt ,patella luxution (led och höftfel) sternumkrok,skelögdhet osv osv. i en lång rad.... nu menar jag inte att kritisera dej Carolyn på något sätt för att mår katten bra i övrigt och ni trivs ihop och katten inte går i avel så är ju allt okey, för då stannar ju problemet där, menjag tänker på andra som inte alltid gör det utan bara tänker på extriören och inte något på interiören som ju faktiskt är det allra viktigaste när det gäller avel.....

## Comment 15
Author: wolfie

Oj är katten 6 år!där ser man..

## Comment 16
Author: mimmizenobia

Det var med kärlek du matade upp kattungen.I sex år har du och katten haft kärlek tillsammans.Det är en underbar liten historia.Ingen skugga må falla över detta.

Vad är ett liv?Med vilken rätt att leva har ett liv som inte är rustad för naturen?Det är en svår fråga.

Många gånger har jag hjälpt djur som blivit förskjutna av föräldrardjuren och de har blivit friska ståtliga djur.Har man djuren i människans tjänst bör man ingripa och hjälpa.

I naturen är det dock annorlunda många gånger.Ett djur som blivit påkört eller på annat sätt blivit skadat får man ingripa och avliva djuret  för att de skall slippa långvarit lidande.

Viktigast av allt är kärleken!

## Comment 17
Author: siberlina

om kissen får  mycket  kärlek av dig så  går det  nog bra.

## Comment 18
Author: wolfie

Om jag hade en så otroligt söt krabat som på bilden skulle jag oxå ta hand om den..fast den hade ett handikapp..det har ju uppenbarligen gått bra..eftersom den är 6 år nu..men måste ha varit nåt alldeles speciellt med den kissen Carolyn?kul det gått bra iaf..

## Comment 19
Author: mariaef

Vad fint av dig att ta hand om honom, tack vare dig har han ju levt så här länge![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif)

Han är så otroligt söt att det värker i hjärtat.

## Comment 20
Author: Ludvig1

De flesta har skrivit att den inte mår så bra. Men jag tror inte att det är något de känner. Det är bara för att kattungen har glansiga ögon som den ser ut som den inte mår bra. Även om den har nåt problem, så tror jag inte att den bryr sig så mycket om det. Det busar bort alla problem:D

## Comment 21
Author: Hyacint1

Jag får känslan av att den kan ha Downs Syndrom, men för det avlivar man ju ingen människa, så om ni trivs i hop och allt är bra så är det ju underbart...hoppas att du och din gulliga lilla katt får många fina år tillsammans....![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 22
Author: RexPect

Hej! Jag undra bara hur din katt klarar sin vardag? Äter han bra, leker, gosar och går på lådan?  

Då mår han bra, jag lovar!

Visa gärna ett kort på honom nu om du har, för de är väl ett gammalt kort?.

(ps.Jag ugtår från min erfarenhet gällande djur, ingen medial beaktelse)

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Vilken sött en. Synd att han är sjuk, men är glad över att han är hos en familj som tycker om han som han är.

## Comment 24
Author: DLTHE

Det vore intressant om någon kunde räkna kromosomerna i kattens celler. Det kan vara en avvikelse.

## Comment 25
Author: uskan

vad gullig den är.

## Comment 26
Author: [Borttaget]

gud så gullig! jag tycker oxå det ser ut som en liten björn :)

## Comment 27
Author: attmar

Men huga, vilken sötnos!!

## Comment 28
Author: Carolyn

tack för alla fina svaren, ny bild på den lille krabaten kommer inom kort ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 29
Author: Gullunge

Den va ju sååå söt![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif)

## Comment 30
Author: Dysnomia

Får till mig någon form av "tarmproblem" på honom. Någonsting med tarmarna.

 Men han är verkligen bedårande!

## Comment 31
Author: Carolyn

här kommer en ny bild på honom :D

## Comment 32
Author: wolfie

Vad vacker han är!

## Comment 33
Author: leiane

Vilken Underbar söt katt,man blir veklingen avundsjuk. Jag har oxå katter, Älskar dessa underbara djur 

Stora kramar till er
