# känner nästan ingen som dött
Author: winterdiaries

jag ska ringa och boka tid hos ett medium här där jag bor för ett möte fortast möjligt...

 men saken är att jag inte direkt har någon anhörig som dött. min morfar som är död, träffade jag aldrig, och min styvmorfar tog självmord och honom hann jag aldrig träffa så många gånger heller.

jag har alltså inte direkt några starka band till någon som dött. det starkaste är nog isåfall till min älsklingshäst som är död, men man kan väl inte prata med döda djur?

så är mina chanser att få napp väldigt små när jag ska gå till detta medium tror ni? jag vill tex få kontakt med min sambos bror som dog ung som jag aldrig fick träffa. är det möjligt? om jag tar med ett foto av honom kanske hjälper?

en sista fråga, eftersom jag som sagt inte har så många anhöriga som är döda, betyder det att jag har mindre änglavakt än andra?

tack för svar

## Comment 1
Author: Elisabeth-J

Det betyder inte att du har mindre änglavakt än andra! Även fast du inte har haft så mycket kontakt med dina släktingar när dom levde så finns det stora chanser att dom kommer och förmedlar sig. Dom känner dig och vill hjälpa dig, det finns många gånger starkare band emellan fast ni inte kände varandra i livet. Min farmor t.e.x träffade jag endast 2 ggr när jag var väldigt liten, hon kommer ofta fram på sittingar och seanser.

Önskar dig all lycka till och hoppas att du får en trevlig sittning!

## Comment 2
Author: winterdiaries

Ok tack för ditt svar, låter skönt! :)

Som min andra fråga, kommer jag kunna få kontakt möjligen med min sambos bror som dog en olycklig död? men jag träffade aldrig honom. till min sittning, borde jag ta med mig ett foto av honom, det kanske blir lättare att få kontakt så?

tackar ![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif)

## Comment 3
Author: Dolleminas

#2 Jag tror inte nåt kan "tvinga" fram en ande, däremot så väljer andevärlden själv vilken/vilka som träder fram. Däremot kan du genom tankar önska vilka du skulle vilja få möta under sittningen. Har själv ännu inte varit på nån privatrsittning men fick tipset att komma med öppet sinne utan en massa förväntningar, för hur det än är så bestämmer andarna själva...

Lycka till!!
