# Tyda upplevelse
Author: Aliciagustafss

Hej! Jag kan egentligen ingenting om sånt här. Har under flera års tid stängt ute all sorts andlighet och inte trott på det över huvud taget trots att jag har gjort det tidigare. Det senaste har det på något sätt känts som att jag har ett öppnare sinne och att jag låter mig själv ta del av det ”övernaturliga”. Igår när jag skulle sova så höll jag på att få en panikattack, bara på grund av dödsångest. Jag låg på sidan och försökte andas normalt. Helt plötsligt känner jag hur en våg av lugn bara sköljer över mig och jag blir tryggare än någonsin. Det känns som att någon håller om mig, min axel tyngs ner som att någon har sin arm runt mig. Jag har aldrig känt ett så stort lugn och nästan en pirrande känsla. I stunden undrade jag vad som hände, ”sover jag?” Men det gjorde jag ju naturligtvis inte. Min dödsångest har uppkommit mer och mer allteftersom jag har slutat tro på att det finns något efter döden. I efterhand känns det som att någon kanske ville visa mig att det finns mer, lugn, trygghet och frid. 

Anledningen att jag skriver här är för att jag tänkte att det kanske finns någon som vet vad det här var för upplevelse. Och isåfall vem det kan ha varit. Idag har jag känt mig som att jag inte är ensam. Fick upp en specifik person i tankarna som jag annars nästan aldrig tänker på och nu när jag bara tänkte det sprutade tårarna nästan trots att jag inte är ledsen. Det kändes bara rätt på något sätt.

## Comment 1
Author: Sabah

Jag kan inte känna in eller guida dig, vill bara skriva att du är inte ensam, någon finns där vid din sida, det är rätt, din känsla leder dig! ❤️ Känn tillit! ❤️ Någon vill visa dig att det finns något mer och att du kan känna dig trygg! 🤗❤️

## Comment 2
Author: mörkaögon

Håller med ovanstående. Du är inte ensam. Kram

## Comment 3
Author: Jbgs

Hej ! Jag har varit med om samma sak, otrolig upplevelse

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#0 Det här är något så vackert som du fått vara med om och jag skulle vilja säga att du redan har tytt din egen upplevelse själv genom att du fick upp en person och att alla blockeringar bara fick släppa genom gråt och är det något du ska lita på så är det din egen känsla och den person som kom för att trösta dig ❤️ (inre seende kallas det)

Det här med att stänga igen till andligheten kan skapa ångest och det är ett sätt för din egen ande att  tala om att något är fel så behåll din öppenhet och var mottaglig för såna här fina saker som du fått vara med om och stäng inte dörren låt den vara öppen och låt det andliga flödet bara komma naturligt du behöver inte påverka bara ta emot och låta det andliga vara en naturlig del av din vardag.

## Comment 5
Author: Mandra

#0: Var det en död eller levande människa du kände?

## Comment 6
Author: Heddiz

Det låter som att du fick kontakt med ditt högre jag med stark kärlek som dom sänder ut..

Jag känner igen den där pirrande och kärleksfulla känslan av att äntligen få kontakt med mitt högre jag!
Kärleken kan kännas som kärleken man ex fick av sin mamma eller stora syster man kanske hade som barn...som bryr sig om dig och vill få dig att må toppen..

Även kallad själen/som inte fick plats i o runt kroppen som vi äntligen får kontakt med igen. 😊

## Comment 7
Author: Mandra

#6: Kan du förklara det här begreppet "högre jag" för mig. Har aldrig begripit mig på det. :)
