# Vad betyder detta?! (Hjälp)
Author: miranda___

Hej hej! Under 5-7 dagar har en skata satt sig utanför mitt fönster och knackat tills jag har gått upp och dragit bort gardinerna. Direkt när jag öppnar gardinerna så flyger den iväg och det är alltid just vid 07,00 som den knackar på fönstret! Ingen i släkten har dött på sistonde och inget konstigt har hänt annars. Va tusan betyder detta? Någon som vet?

## Comment 1
Author: Inkanyezi

Det betyder att en skata har hittat sin spegelbild i ditt fönster och hackar på den. Den bråkiga skatan "på andra sidan glaset" hackar tillbaka, och så är det igång. Du kan troligen få stopp på det genom att sätta upp en [rovfågelsilhuett](http://www.naturbokhandeln.se/sv/articles/2.282.808/rovfagelsiluett-sjalvhaftande-for-fonster-larkfalk).

## Comment 2
Author: Amandla

Det är inte alltid som det man upplever som tecken betyder något, men sök gärna på ordet skata här på sajten så kommer det upp lite trådar. Det behöver inte alls ha att göra med att någon ska dö.

## Comment 3
Author: farshus

Ngt konstigt är det inte. Håller med Inkanyezi.

![](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==)
