# Angående pendeln
Author: [Borttaget]

Jag undrar om (som jag gjorde med ring förr när jag var lite) ska hålla den över vänster handleds insida.

Eller hur ska jag göra?

**Vidare....**

Är det andarna som styr den med?

För när jag frågat den "vilket är ditt JA". är den svag. Frågar jag "vilket är ditt NEJ" är den stark, nästan ilsk-irriterat.

Med ljus // Shintaida

## Comment 1
Author: [Borttaget]

\*Puttar upp\*

## Comment 2
Author: Elisabeth-J

Håll pendeln framför dig bara, det behöver inte vara över handen. Be den sen att visa ja och nej.

Lycka till!

## Comment 3
Author: evawa

#0 haha eftersom den nu så ilsket/ irreterat svarar nej på din fråga, så verkar den tycka du e tjatig![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

förlåt kunde inte låta bli att skoja lite med dig..ja har sån där bajs humor som tycker det mesta är kul....

kramar gumman

## Comment 4
Author: [Borttaget]

**#3 **

Du är kul, Evawa!!! Din humor gillar jag skarpt, ska Du veta!  

Då sjunger jag som Baloo:

**"Jag vill va som duuuu..."**

Du vet vad jag menar, eller hur?? 

\*fniss\* 

Ljus o kramisar // Shintaida

## Comment 5
Author: Helleh

Pendel har jag oxå testat när jag var yngre, men då var det bara mitt vanliga halsband har jag för mig. KOmmer dock inte ihåg om ja var cirkel eller inte & jag kommer inte ihåg om vi fick "rätta" svar.
