# upplevelser den senaste tiden
Author: prinsessanhardrock

Hej! Jag är ny här på sidan, men jag hoppas kunna få svar i alla fall! ![Glad](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Jag vet inte riktigt vart jag ska börja, men när jag va liten så hände det en del oförklarliga saker, som jag vart väldigt rädd för, och förträngde det mesta, men minns en grej med en massa knackningar i vägen. Minns oxå att min första lägenhet kändes hemsökt, och att jag oftast va "rädd" för att vara själv i den.

men nu till saken, efter ett par år med "lugn" omkring mig, så började jag läsa på om andra och spöken och allt sånt där övernaturligt med en skräckblandad förtjusning.

och nu har jag börja känna mig, iaktagen i mellanåt, får gåshud och ryser på vänster armen, ibland båda men mest vänster armen. Här om dagen när jag och min dotter hade bråttom ut så sprang jag runt och släckte ner och stängde av Tv;en m.m. när jag trodde att allt va avstängt så tyckte jag mig höra en massa röster, som att tv;en skulle stå på, men när jag går och kollar är den avstängd, min dotter är rätt grinig vid den här tidpunkten och för lite liv, men jag lyssnade noga och visst va det röster! men samtidigt som jag "bekräfta" det för mig själv så försvann dom..

en annan händelse som hände här om dagen, jag skulle sätta mig på en stol, sambon och dottern sov, och jag hör en djup suck! jag flög upp så fort jag kunde men såg givetvis inte någon! Jag vart rädd då kan jag säga, men morgonen efter så skratta jag lite för mig själv, för jag fick känslan av att jag höll på att sätta mig på den som sucka, så att den typ vart trött på mig eller något![Skrattande](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

en annan händelse som hände för ett tag sedan, va att jag satt i soffan och pluggade för fullt och är helt inne i boken, då hör jag klart och tydligt någon säga mitt namn, rakt in i örat på mig!

ja, jag är väldigt dålig på att skriva, men det jag vill ha svar på eller vad man ska säga, är väl, varför börja jag märka av allt nu igen, och varför jag faktiskt inte är lika rädd i dagens läge, även fast jag får några små hjärtatacker ibland ![Flört](http://overnaturligt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

(vet inte om jag la tråden i rätt grupp, som sagt, jag är ny på sidan)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Tycker att du ska ta allt till dig. Det verkar ju inte som att det är någon som vill dig någonting illa, utan någon som pockar på uppmärksamhet. Vem vet, det kanske är någon du känner. Du kommer inte att tänka på någon speciellt när du känner dig iakttagen, eller får någon speciell känsla?

Haha, tycker nog att det är lite roligt ändå. Det är nog mycket möjligt att det kan vara din guide också... Men jag vet inte, de brukar väl inte göra då mycket väsen av sig? Jag är också ganska ny på det här :P

Haha, och du kan ju inte gå och sätta dig på anden heller ;)

## Comment 2
Author: Amandla

Maja, kolla gärna datumen innan du svarar på trådar, den här till exempel. Klicka på användarnamnet på den som skrivit tråden och sedan på "inlägg" så kan du där se när personen senast var aktiv. Just den här medlemmen har inte varit inne på ÖN sen i mars-11, så du får nog inte så mycket till svar av henne... 

Det är jätteroligt att du läser och skriver så mycket och vill hjälpa till, därför är det synd om du inte får gehör för dina tankar 😎

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Haha oj! Jag märkte det inte ens :O

Tack. Måste nog skärpa till mig lite när det kommer till att kolla datumen xD
